Brzezinski v OVM: Evropa už není protektorátem USA, její budoucnost vidím mírně optimisticky

63 minut
Brzezinski v OVM: Evropa už není protektorátem USA
Zdroj: ČT24

Praha - Evropa přestala být protektorátem USA. V nedělním diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to prohlásil americký politolog Zbigniew Brzezinski. Reagoval tak na svůj někdejší výrok z doby, kdy Amerika chránila Evropu před sovětskou hrozbou. Ta už nyní pominula, a výrok o protektorátu proto neplatí. Brzezinski je nicméně trochu skeptický ohledně toho, že by evropská sedmadvacítka byla jednotným aktérem, budoucnost Evropy přesto vidí mírně optimisticky.

Současná finanční a ekonomická krize podle Brzezinského do značné míry negativním způsobem ukazuje, jak významnou supervelmocí Amerika ve světě zůstává. Kdyby se zhroutil dolar, bude i v ostatních zemí krize. Pokud se zotaví Spojené státy, zotaví se i zbytek světa a naopak, vysvětlil.

Podle politologa je obtížné dosáhnout v EU konsensu v 27 členech, zvlášť když řada z nich má poměrně provinciální pohled na svět. Spojené státy mají naopak globální pohled na svět, a proto dělají i globální chyby - jako například za Bushovy administrativy, dodal Brzezinski. Globální pohled mají z evropských zemí v podstatě jen Německo, Francie a Británie, a proto se naslouchá spíše tomu, co říkají tyto tři země, uvedl.

118 minut
Otázky Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Pokud jde o budoucnost Evropy, je Brzezinski umírněným optimistou. Vyjádřil naději, že díl odpovědnosti za světový vývoj na sebe vezmou i další země, jako Portugalsko, Polsko nebo Švédsko. Dokud se to nestane, bude se naslouchat Německu, Francii a Británii.

Koncem roku 1991 Brzezinski prohlásil, že dokud federalizující se Evropa nenabude viditelné podoby, existuje nebezpečí, že se stane natolik nekonkrétní, že bude bezvýznamná a že ji zaplaví vlna xenofobie a etnických konfliktů. V Otázkách politolog uvedl, že mu dal vývoj za pravdu - ať už jde o válku na Balkáně, nejistotu v Bělorusku a na Ukrajině a konflikt v Gruzii. Nicméně byl v tomto směru zaznamenán pokrok, přiznal Brzezinski.

Brzezinski: Zbaví-li se Taliban vlivu al-Káidy, lze uvažovat o stažení jednotek

Brzezinski rovněž hovořil o prvních krocích nového amerického prezidenta Baracka Obamy, jejichž cílem je obnovit politickou a ekonomickou důvěryhodnost Ameriky. USA například začínají přeformulovávat zásadní strategické cíle v Afghánistánu. Americký politolog se domnívá, že je třeba se dostat od sloganů k realistickým bezpečnostním cílům. Je třeba klást důraz na politické řešení, na decentralizovaný systém v Afghánistánu, uvedl. Spojenecké jednotky by neměly opakovat chyby Sovětů tím, že by v Afghánistánu používaly čistě vojenskou strategii.

„Já bych dával přednost tomu, aby se uzavřela dohoda s Talibanem na místní a regionální úrovni, pokud budou jeho příslušníci přísahat, že nebudou v kontaktu s al-Káidou a že ji vyloučí ze svých řad,“ uvedl Brzezinski. V takovém případě by podle něj bylo možné stáhnout ze země mezinárodní jednotky. 

Osmdesátiletý politolog je rodem Polák a jeho manželka Emilie Anna je Češka, neteř prezidenta Edvarda Beneše. Byl poradcem prezidenta Johna F. Kennedyho, v letech 1977 až 1981 působil jako poradce prezidenta Jamese Cartera pro otázky národní bezpečnosti. V roce 1978 na schůzce v Camp Davidu pomohl dohodnout průlomovou mírovou smlouvu mezi Egyptem a Izraelem.

Politolog Zbigniew Brzezinski
Zdroj: Zdeněk Fučík/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Sýrii se rozhořelo sektářské násilí, obětí jsou desítky

Sektářské násilí v Sýrii si za poslední dva dny vyžádalo nejméně 73 lidských životů. Píše to agentura AFP s odkazem na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Už předtím informovala o středečním úmrtí patnácti drúzských bojovníků po přepadení bezpečnostními silami a ozbrojenci napojenými na stát u Damašku. Francie vyzývá k ukončení násilností, Izrael v reakci na útoky proti drúzům udeřil na předměstí syrské metropole.
před 8 mminutami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 21 mminutami

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 38 mminutami

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 2 hhodinami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 8 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 16 hhodinami
Načítání...