Britský islámský duchovní dostal pět a půl roku vězení za podporu IS

Radikální islámský duchovní Anjem Choudary, kterého britský soud shledal vinným z vyzývání k podpoře Islámského státu, byl odsouzen k pěti a půl letům vězení. Soudce ve své řeči uvedl, že Choudary svými prohlášeními a jejich vlivem na jiné lidi „nepřímo“ aktivně podpořilterorismus ve světě. Stejný trest jako Choudary dostal i jeho důvěrník Mohammed Rahman.

Podle policie spáchali Choudaryho příznivci útoky v Británii i zahraničí. Soudce ve svém projevu zdůraznil, že ačkoli neexistují žádné důkazy o tom, že by někdo jednal podle Choudaryho rad, nečiní to jeho jednání méně závažným. Choudary je „vypočítavý a nebezpečný a neprojevil žádnou lítost,“ dodal soudce.

Stoupenci duchovního v soudní síni podle stanice BBC volali po vyhlášení rozsudku „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký).

Devětačtyřicetiletý britský rodák Choudary výzvy k podpoře Islámského státu zveřejňoval na serveru YouTube a uznal také chalífát, který IS vyhlásil na Blízkém východě. V minulosti stál v čele britské islamistické organizace Islam4UK, která byla v roce 2010 zakázaná. Tato organizace mimo jiné oslavovala teroristické útoky na USA ze září 2001.

Hošek: Choudary byl nejznámějším kazatelem nenávisti (zdroj: ČT24)

Britové kvůli Choudarymu zvažovali změnu legislativy

Choudary nikdy neodsoudil útoky spáchané islámskými radikály, ani ty v Londýně z roku 2005, při kterých zemřelo přes 50 lidí. Vždy ale popíral jakékoli zapojení do násilných aktivit.

„Choudary je asi nejznámějším kazatelem nenávisti. V hledáčku policie byl bezmála dvacet let a teprve teď na něj dopadla ruka spravedlnosti,“ uvedl zpravodaj Českého rozhlasu v Británii Jiří Hošek. Britští odborníci na terorismus podle něj opakovaně volali po tom, aby se kvůli Choudarymu změnila legislativa a nově se kodifikovalo, co už je možné považovat za nabádání k terorismu.

Ačkoli Choudary osobně nefiguruje v žádném  z teroristických útoků, vyšetřovatelé zjistili, že má vazby na pachatele či organizátory nejméně 15 spiknutí na celém světě.