Británie o setrvání v EU rozhodne v červnu, píše The Independent

Londýn - Referendum o setrvání Británie v Evropské unii plánuje Londýn uspořádat v červnu příštího roku. Uvádí to britský deník The Independent. Premiér Cameron se údajně chystá datum oficiálně oznámit v říjnu na konferenci konzervativců. Premiérova kancelář informace odmítla komentovat.

Cameron a jeho konzervativci na začátku května jasně vyhráli britské parlamentní volby. Jejich slibem bylo vyjednat s evropskými partnery pro Británii nové podmínky jejího členství v EU a následně uspořádat o členství Británie v Unii do konce roku 2017 referendum.

Britský premiér chce dosáhnout toho, aby pro Británii neplatila část Lisabonské smlouvy o budování „stále těsnější Unie“. Zároveň požaduje omezení sociálních výhod pro lidi, kteří z jiných členských zemí Unie přijíždějí za prací do Británie, a ochranu zájmů členských zemí, které jsou v Evropské unii, ale nehodlají se stát členy eurozóny.

Referenda se budou moci zúčastnit pouze ti voliči, kteří mohou hlasovat v britských parlamentních volbách. To znamená, že možnost hlasovat v plebiscitu budou mít občané Británie, Irska, Malty, Kypru a dalších zemí Společenství (Commonwealthu) starší 18 let a žijící v Británii. Hlasovat budou moci i britští občané bydlící méně než 15 let v zahraničí a dále členové horní komory parlamentu a občané Společenství na Gibraltaru, který je britskou korunní kolonií.

Vydáno pod