Brazilští záchranáři obnovili pátrání po obětech protržení nádrže, kolaps další hráze už nehrozí

Záchranáři na jihu Brazílie obnovili pátrání po více než dvou stovkách lidí pohřešovaných po pátečním protržení odpadní nádrže v dole u města Brumadinho. Záchranné práce museli ráno přerušit kvůli riziku protržení další nádrže v tomto dole na železnou rudu. Podle mluvčího státního úřadu pro civilní obranu Flávia Godinha již protržení nehrozí.

Úřady také odvolaly evakuaci tisíců obyvatel města Brumadinho, kterou zahájily kvůli hrozbě protržení další nádrže. Město má podle serveru BBC 39 tisíc obyvatel. 

Po pátečním protržení jedné z nádrží v dole společnosti Vale voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části nedaleké obce Vila Ferteco. Místní média zatím hovoří o 34 potvrzených obětech, některé zdroje, včetně agentury AP, uvádí už 40 mrtvých. V nemocnicích je 23 zraněných a přes 250 lidí se dál pohřešuje.

Naplavené bahno
Zdroj: ČTK/AP/Leo Correa

K jídelně, kde bahno pohřbilo stovku dělníků, se záchranáři nedostali

Mezi nezvěstnými je mimo jiné asi stovka zaměstnanců dolu, kteří v době neštěstí obědvali v jídelně, již záplava bahna zcela pohřbila. Záchranářům se ani po celodenní práci v sobotu nepodařilo k zavalené jídelně proniknout. V noci byly záchranné práce přerušeny a měly začít opět ráno.

Příčina protržení nádrže, jež fungovala od roku 1976 a nyní už byla vyřazována z provozu, není známá. Firma Vale tvrdí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. Podle výkonného ředitele firmy Vale Fabia Schvartsmana ani zaměstnanci dolu při kontrole 10. ledna neobjevili žádné riziko.

Šéf firmy se v sobotu za neštěstí omluvil, nepřijal za něj ale zodpovědnost. „Omlouvám se společnosti, omlouvám se vám, omlouvám se všem za to, co se stalo,“ uvedl Schvartsman. „Nevím, kdo je za to zodpovědný,“ dodal.

Záchranáři přerušili pátrání po nezvěstných
Zdroj: ČTK/AP/Leo Correa
Bahno a voda z protržené přehrady srovnaly se zemí domy v celé oblasti
Zdroj: ČTK/AP/Leo Correa

Soud zablokoval peníze důlní společnosti

Vláda okamžitě pozastavila činnosti firmy Vale v dole a ministerstvo životního prostředí už jí udělilo dvě pokuty. Soud také firmě zablokoval peníze na účtech, které mají být posléze použity na náhradu škod. Původně to bylo celkem šest miliard realů (asi 35,6 miliardy korun), později však částku zvýšil na 11 miliard realů.

Brazilská nadnárodní korporace Vale je největším producentem železné rudy na světě.

Ve státě Minas Gerais je to už druhé podobné neštěstí za čtyři roky. V listopadu 2015 se tam protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku. Spoluvlastníkem dolu, kde se tehdy neštěstí stalo, byla rovněž společnost Vale.