Kábul - Tento měsíc uplyne sedm let od invaze Spojených států a jejich spojenců do Afghánistánu. Přes jejich počáteční úspěchy se situace ale nyní zhoršuje. Letošní rok i americký náčelník generálního štábu John Craddock uvedl, že koalice v Afghánistánu nezvítězí. V současné době přibylo útoků, a to o jednu třetinu. Svržené hnutí Taliban ovládá jih a východ země. Nyní pomalu klepe na brány Kábulu.
Bilance invaze do Afghánistánu
Afghánská vesnice Čar Asiab leží dvacet kilometrů od centra Kábulu. Pod ochranným křídlem hlavního města by měli být její obyvatelé v bezpečí. Ale necítí se tak. Vesnici protíná hlavní silnice z Kábulu na východ. Afghánské úřady tu proto v posledních měsících posílily ostrahu.
Násilí je stále častější. V pátek časně ráno odpálili povstalci dvě bomby. Exploze zabila tři policisty. Ve statistikách afghánských útoků je to však zanedbatelné číslo. Obyvatelé vesnice o ozbrojencích vědí, ale nic nepodnikají. „Talibanci tu jsou, ale zatím nikomu z místních neublížili. Lidé se také distancují od vlády, a to kvůli korupci a ekonomickým potížím. Vláda musí s Talibanem jednat,“ říká jeden z místních obyvatel.
Taliban rozprášený po invazi v roce 2001 se zkonsolidoval a nyní je nejsilnější od času invaze. Navíc se k němu opět začali přiklánět místní obyvatelé, kteří mají výhrady k neislámskému západu, zvláště když vidí, že s novou vládou se situace nelepší.
Pro západ nepřijatelný, ale pro afghánské politiky stále realističtější scénář. Prezident Hamíd Karzáí nejnověji dokonce nabídl vůdci Talibanu, Mullovi Umarovi, beztrestnost a ochranu: bez ohledu na mnohamilionovou odměnu, kterou na jeho hlavu vypsaly Spojené státy. Otázka je, jestli má Taliban o vyjednávání s afghánskou vládou vůbec zájem.