Belgie obvinila čtvrtou osobu v souvislosti s útoky v Paříži

9 minut
Události: Belgie zažila třetí den plný napětí
Zdroj: ČT24

Belgická prokuratura obvinila čtvrtého muže v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži. Muž byl mezi 16 zadrženými v neděli, ostatních 15 bylo propuštěno. Tři lidé byli v Belgii obviněni už minulý týden. Nejvyšší stupeň pohotovosti, který byl v Bruselu vyhlášen v sobotu kvůli bezprostřední hrozbě teroristických útoků, bude platit minimálně do úterního večera.

Prokuratura oznámila, že čtvrtý muž byl obviněn z „účasti na aktivitách teroristické skupiny a teroristickém útoku“. Belgické úřady už obvinily Mohammeda Amriho a Hamzu Attoua, kteří měli napomáhat Salahu Abdeslamovi, jenž zůstává na útěku. Jméno třetího obviněného Belgičané zatím nezveřejnili.

Metro a školy v Bruselu se začnou otevírat ve středu

O prodloužení nejvyššího stupně pohotovosti do úterý a předpokládaném zmírnění či odvolání ve středu rozhodla bezpečnostní rada státu po 3,5hodinovém jednání. Ve středu ráno by se měly začít postupně otevírat školy a metro.

„Co se (bruselských) škol týče, rozhodli jsme se je ve středu otevírat, a to s dodatečnými bezpečnostními opatřeními. Také metro bude ve středu opět v provozu,“ upřesnil premiér Charles Michel. Dodal, že ve zbytku země bude zatím platit třetí, tedy předposlední stupeň pohotovosti. 

Premiér připustil, že hrozba je stejná jako v neděli, ale že je vůle se vrátit k normálnímu životu. Za potenciální terče útoků označil nákupní centra, obchodní ulice a veřejnou dopravu. Míru hrozby nebezpečí mají belgické úřady přehodnocovat znovu v pondělí 30. listopadu.

10 minut
Horizont ČT24: Belgie vyhlásila válku džihádistům
Zdroj: ČT24

Podle místních médií bylo bezprecedentní opatření přijato poté, co vyšetřovatelé sdělili, že některé osoby žijící v Bruselu se přímo zapojily do přípravy a provedení teroristických útoků 13. listopadu v Paříži, během kterých zemřelo 130 lidí.

Při pátrání na předměstí Paříže se našel pás s trhavinou

Při pátrání po islamistech v rámci vyšetřování atentátů v Paříži se na jižním předměstí Montrouge našel pás se stejnými výbušninami, jaké použili nedávní útočníci.

Atentátníci v Paříži použili navzájem si podobné sebevražedné vesty. Obsahovaly TATP, což je sice velmi lehce získatelná, ale také velmi nestabilní třaskavina, a dále baterii, spínač a šrouby, které měly zvýšit účinnost.

Zpravodajská stanice BFM TV po nalezení a zkoumání nevybuchlého opasku uvedla, že nejspíš obsahuje stejné předměty a materiály. Oblast v Montrouge se prohledávala poté, co se zjistilo, že jeden z údajných atentátníků, Salah Abdeslam, který je stále na útěku, krátce po atentátech 13. listopadu večer tady telefonoval.

Policie našla na předměstí Paříže pás s výbušninami
Zdroj: Eric Gaillard/Reuters

Pás s výbušninami se našel mezi odpadky. „Možná se chtěl odpálit,“ uvedla advokátka jednoho ze dvou zatčených mužů, kteří se přiznali, že Abdeslamovi pomohli den po atentátech odjet z Francie do Belgie.

V domě poškozeném výbuchem, který v Saint Denis při středečním policejním zásahu způsobil sebevražedný atentátník, vyšetřovatelé našli dosud jen jednu devítimilimetrovou pistoli. Ve vazbě nadále zůstává muž, který dal svůj byt v Saint-Denis teroristům k dispozici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump s Ruttem dospěli k rámci dohody o Grónsku, USA cla nezvýší

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Ta měla začít platit za necelé dva týdny. Šéfka švédské diplomacie Maria Malmerová Stenergardová i dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen to uvítali. Lídři států EU se přesto ve čtvrtek sejdou na mimořádném summitu.
20:53Aktualizovánopřed 56 mminutami

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 1 hhodinou

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
13:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
13:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...