Bavorsko bojuje s přívaly sněhu, v Alpách zemřela žena. Laviny hrozí i v Rakousku

Nahrávám video
V Bavorsku komplikuje sníh dopravu, v Alpách hrozí laviny
Zdroj: ČT24

Zatímco v Česku se počasí uklidňuje, v sousedním Bavorsku dál hustě sněží. V německých Alpách zahynula dvacetiletá žena, kterou zavalila sněhová masa. Bavorsko hlásí také desítky nehod na silnicích. Letiště v Mnichově muselo v sobotu zrušit část letů, včetně spojů do Prahy, situace se už ale zlepšuje. S problémy se potýká i Rakousko, kde hrozí laviny. Na vnějším vídeňském dálničním okruhu A21 se převrátil slovenský mikrobus a tři cestující utrpěli zranění.

V německých alpských a předalpských regionech by mohlo do pondělí napadnout až 40 centimetrů nového sněhu, meteorologové proto vydali výstrahu. 

Kvůli kluzkým silnicím má bavorská policie přes víkend nahlášeny desítky nehod. Při srážce dvou aut na zasněžené silnici u hornobavorského města Bad Tölz zemřel devatenáctiletý muž. Další čtyři lidé utrpěli zranění, dva z nich jsou ve vážném stavu. Řidiči nadále musí počítat s problematickou sjízdností.

obrázek
Zdroj: ČT24

V horách stále hrozí vysoké lavinové nebezpečí. V Chiemgauských Alpách na jihovýchodě Bavorska v sobotu zahynula dvacetiletá žena, kterou na hoře Teisenberg zasypala sněhová masa. Kvůli silnému větru museli uzavřít i sjezdovky na nejvyšší německé hoře Zugspitze.

Na letišti v Mnichově uvázly v sobotu tisíce lidí

Situace se vrací k normálu na mnichovském letišti, kde muselo být v sobotu zrušeno na 130 letů, což se dotklo i spojů s Prahou. Dalších 220 letů odstartovalo s více než hodinovým zpožděním. V nedělním letovém plánu již bylo odřeknuto jen několik letů.

„Kvůli počasí máme ohlášeno zatím patnáct zrušených letů,“ oznámila mluvčí mnichovského letiště. Upozornila, že další odřeknutí spojů není možné vyloučit, pokud opět začne hustě sněžit.

Sníh na mnichovském letišti
Zdroj: Andreas Gebert/Reuters

Zimní počasí vyvolává problémy také v Rakousku, kde rovněž hrozí laviny. Kvůli uzavírkám silnic, které si vynutilo špatné počasí, hrozí v alpských regionech zácpy. V Bischofshofenu, kde vrcholí turné čtyř můstků ve skocích na lyžích, pořadatelé v sobotu zrušili kvalifikaci.

Na vnějším vídeňském městském okruhu A21 se v noci převrátil na bok slovenský mikrobus se čtyřmi cestujícími. Tři z nich utrpěli zranění, informovala policie. Dvě osoby byly přepraveny do nemocnice v Badenu, další zraněný do Meidlingu. Podle hasičů se nehoda stala za hustého sněžení a na mokré vozovce. Zásahové síly postavily vozidlo na kola s pomocí jeřábu a odklidily ho.

Kvůli trvale špatnému počasí v horním Štýrsku musely odpoledne armáda a policie podle agentury APA zastavit průzkumné a zaopatřovací lety vrtulníky.

Problémy jsou i na železnici

Vybavit se trpělivostí v Rakousku i Německu musí také cestující na železnici. V Bavorsku mají vlaky problémy především na jihu a západě této německé spolkové země. Například v oblasti Allgäu nebo ve směru bavorského města Garmisch-Partenkirchen musely být tratě uzavřeny.

V salcburském Leogangu brzy ráno na čtyři hodiny uvázl noční spoj rakouských drah ÖBB s 300 cestujícími. Strom zde spadl na vedení a do překážky následně narazila souprava, při nehodě nebyl podle agentury APA nikdo zraněn. Mluvčí ÖBB Christoph Gasser-Mair poznamenal, že v soupravě zůstalo funkční topení.

Sníh a padající stromy poničily také elektrické vedení na několika místech Horních a Dolních Rakous, kde zůstalo bez proudu okolo 15 tisíc domácností. Energetikům se během neděle postupně podařilo velkou část odběratelů opět připojit, bez elektřiny v poledne bylo stále asi čtyři tisíce hornorakouských zákazníků.

V pondělí by už mělo sněžení na jihu Německa zeslábnout a na severozápadě země by se měla projevit tlaková níže Benjamin s teplotami mezi čtyřmi a osmi stupni a deštěm. Od noci z pondělí na úterý by se měly srážky rozšířit na celé Německo, v horských oblastech mají být sněhové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda uvedla, že zahájila novou vlnu útoků na íránskou infrastrukturu

Izraelská armáda oznámila, že zahájila novou vlnu rozsáhlých útoků na infrastrukturu v íránském hlavním městě Teheránu. Spojené státy uvedly, že prvním týdnu války proti Íránu zasáhly v této zemi více než tři tisíce cílů. Informují o tom agentury Reuters a AFP.
před 2 hhodinami

Írán dále útočí na okolní země, v Bahrajnu poničil hotel

Írán v noci na pátek pokračoval v odvetných úderech za americko-izraelské útoky. Íránské vzdušné údery zasáhly v metropoli Bahrajnu hotel a dva domy. Saúdská Arábie zlikvidovala tři rakety mířící na vojenskou základnu, informují tiskové agentury. Írán také uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izraelská armáda avizovala další vlnu úderů na Teherán, oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinci, zadržení v Maďarsku, jsou na Ukrajině

Ukrajinci, zadržení v Maďarsku, byli propuštěni a jsou zpět v bezpečí ve vlasti, oznámil v pátek večer na sociální síti X šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Maďarské úřady dříve oznámily zadržení sedmi Ukrajinců, kteří převáželi velkou sumu a byli podezřelí z praní špinavých peněz. Maďarsko podle Kyjeva zadrželo sedm inkasistů ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří převáželi z Rakouska peníze a zlato. Sybiha obvinil Budapešť z „braní rukojmí“.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V Praze přistál další repatriační let, přivezl Čechy z Ománu

V noci na pátek přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný konflikt na Blízkém východě. Větší armádní airbus s kapacitou přes devadesát míst přivezl cestující z ománského Maskatu, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno na síti X napsal, že odletěl první repatriační let do Dubaje. Stovky Čechů se během posledních dnů vrátily z ohrožené oblasti jak vládními repatriačními lety, tak komerčními linkami.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael tvrdí, že zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského teroristického hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA dočasně povolily dovoz sankcionované ruské ropy do Indie

Americká vláda na třicet dnů povolila dovoz sankcionované ruské ropy do Indie. Reaguje tak na problémy s dodávkami suroviny z Blízkého východu, které jsou důsledkem války s Íránem. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kurdové chtějí svrhnout režim v Íránu, revoluční gardy ale mají navrch

Konflikt USA a Izraele s Íránem může vést k jeho destabilizaci i občanské válce. ČT24 to řekla íránistka Lenka Hrabalová. Nestabilita by se mohla šířit i podél etnických linií, jelikož režim dlouhodobě diskriminuje menšiny. Ozbrojené kurdsko-íránské skupiny v Iráku plánují vpád do země už celé dekády. Právě Kurdové, s nimiž Američané jednají o spolupráci, jsou nejsilnější opoziční silou v Íránu. Revoluční gardy ale mají masivní převahu.
před 9 hhodinami

WP: Moskva dává Íránu informace pro útoky na lodě i letadla USA

Rusko poskytuje Íránu zpravodajské informace pro útoky na americké síly na Blízkém východě, včetně polohy amerických válečných lodí a letounů, píše deník The Washington Post (WP) s odvoláním na tři informované činitele. Podle listu jde o první známku toho, že se do války zapojil další významný protivník Spojených států, i když pouze nepřímo.
před 10 hhodinami
Načítání...