Atentátníci zabili velitele povstalecké brigády Přízrak

Luhansk - Přední vojenský lídr proruských povstalců v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny Alexej Mozgovoj zemřel v autě po útoku neznámých atentátníků u města Alčevsk. Spolu s velitelem povstalecké brigády Přízrak zahynulo dalších šest lidí. Navzdory příměří se na východě Ukrajiny včera dál bojovalo. Porušování klidu zbraní hlásí i pozorovatelé OBSE.

Velitel povstalecké brigády Přízrak zahynul poté, co auto, v němž jel, vyletělo po odpálení nálože do vzduchu. Útočníci pak na zdemolovaný vůz stříleli z automatických zbraní, uvedl představitel oblasti Sergej Gorenko.   

Alčevsk se nachází asi třicet kilometrů východně od frontové linie a zhruba 45 kilometrů západně od Luhansku ve směru na Doněck. Mozgovoj byl podle separatistů už dříve terčem útoků - naposledy v březnu.   

Představitelé neuznané Luhanské lidové republiky uvedli, že za útokem nejspíš stojí skupina sabotérů z Ukrajiny, napsala agentura Interfax. Podle Kyjeva je vražda Mozgovoje důsledkem rivality mezi luhanskými povstaleckými milicemi.

Boje na Ukrajině
Zdroj: ČT24/ČTK/AP/Sergiy Vaganov

Na východě Ukrajiny se v sobotu navzdory příměří dál bojovalo. Podle mluvčího ukrajinské armády povstalci nasadili u frontové linie těžké zbraně, podle povstalecké agentury DAN tam ale těžké zbraně, včetně tanků a bojových letadel, přesouvá i armáda.  

Porušování dohod z Minska tento týden oficiálně potvrdila i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která upozornila na fakt, že ukrajinská armáda ani bojovníci „lidových republik“ v Donbasu nedodrželi ustanovení o odsunu těžké bojové techniky z linie fronty.                                                                                     

Konflikt si od loňského dubna vyžádal nejméně 6200 obětí na životech. Podle Kyjeva jde o válku s Ruskem, Moskva ale přímé zapojení do konfliktu popírá.