Armáda v Myanmaru zaútočila na odpůrce vojenské junty. Obětí je možná až sto

Při úterním leteckém útoku myanmarské armády na odpůrce vojenské vlády v centrální části země zemřelo podle agentury DPA nejméně devadesát až sto lidí. Těžce zraněno je přinejmenším dalších pět desítek lidí, kteří jsou ošetřováni v nemocnici. Jedná se pravděpodobně o nejkrvavější útok armády od nástupu vojenské junty k moci v únoru 2021.

„Nemůžeme přesně říci, kolik je mrtvých, ale je jich nejméně devadesát nebo sto,“ citovala DPA svědka, kterému se do zasažené vesnice v Sakainské oblasti podařilo po útoku dostat. Počet obětí se špatně určuje, protože řada těl byla roztrhána na kusy.

Vojenská junta na místo vypálila rakety v úterý ráno, když se zde konala slavnost při otevření nové kanceláře odpůrců vojenské vlády. Na místě v tu chvíli bylo také přinejmenším dvacet dětí. Celý útok podle svědka trval kolem čtvrt hodiny.

Myanmarská armáda ve středu útok potvrdila a prohlásila, že pokud při něm zemřeli i civilisté, tak proto, že byli nuceni pomáhat „teroristům“.

Armáda od převratu na odpůrce útočí opakovaně

Od převratu před dvěma roky, kdy se vlády v Myanmaru znovu zmocnila vojenská junta, je země svědkem rostoucího počtu střetů mezi armádou a povstaleckými skupinami, z nichž mnohé bojují za práva etnických menšin. Minulý měsíc povstalci z řad karenské menšiny obvinili příslušníky armády, že pozabíjeli více než třicet lidí, kteří se ukrývali v buddhistickém klášteře na východě země.

Úterní útok je podle médií zřejmě nejkrvavější akcí myanmarské armády od převzetí moci v roce 2021 a také od loňského října, kdy při leteckém útoku na účastníky koncertu pořádaného etnickou menšinou Kačjinů v hornickém městě Hpakant zahynulo osmdesát lidí. Při náletu tehdy přišli o život civilisté, přední místní zpěváci, hudebníci a také příslušníci Armády kačjinské nezávislosti, v níž působí povstalci z řad Kačjinů. Podle junty bylo cílem sídlo deváté brigády Armády kačjinské nezávislosti.

Nevládní organizace AAPP uvádí, že od vojenského převratu, při němž byla svržena vláda civilní vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, bylo zabito téměř 2300 civilistů a přes patnáct tisíc lidí bylo zatčeno.