Američan vaří pivo z kvasnic, které našel ve vraku na dně Atlantiku

3 minuty
Horizont ČT24: Američan vaří pivo z kvasnic, které našel ve vraku na dně Atlantiku
Zdroj: ČT24

Díky potápění, které je jeho koníčkem, nyní může Američan Jamie Adams vařit pivo z více než 130 let starých kvasnic. Získal je z lahví piva, které na dně Atlantského oceánu v hloubce jednačtyřiceti metrů ukrýval vrak zaoceánského parníku SS Oregon. Ztroskotal v roce 1886 při cestě z Liverpoolu. Sládek prý díky těmto kvasnicím dosáhl chuti, která dnes už jinak neexistuje.

„Velmi dobře si vzpomínám, jak mě napadlo, když jsem se v roce 2015 potápěl, že kdybych objevil netknutou lahev, určitě bychom mohli z takových lahví uvařit nové pivo,“ vzpomíná majitel a hlavní sládek pivovaru Saint James Brewery Jamie Adams.

Povedlo se mu to až o dva roky později, kdy bouře v takzvaném Údolí vraků poblíž newyorského pobřeží odhrnula písek z míst, kde se nacházely kajuty první třídy. V jídelnách objevil Jamie se svými přáteli přes dvacet netknutých lahví piva různých barev. „Chtěli jsme se dostat k těm lahvím kvůli kvasnicím. Pak už jsme mohli začít pracovat na našem plánu – obnovit to, co se ztratilo před 135 lety,“ uvedl.

Kvasnice z Petriho misek

Nové kvasnice se podařilo vypěstovat v Petriho miskách. Následovaly dva roky experimentů, aby pivo získalo tu správnou chuť. Adams věří, že jde o stejnou odrůdu, jakou kdysi používal anglický pivovar Bass pro výrobu piva King's Ale. To už se dnes nevaří.

Se svojí novou „historickou“ značkou už slavil úspěch třeba na pivním festivalu. „Baví mě, když vím, že to pochází z tak dávné doby. Ochutnávám dějiny,“ pochvaloval si jeden z účastníků akce Calvin MacDowell.

Úplně nejstarší pivo na světě mají ovšem v Tasmánii. Poblíž australského státu ztroskotala před více než 220 lety loď Sydney Cove. Na palubě měla kromě posádky i 265 hektolitrů alkoholu včetně piva. I v tomto případě se vědcům podařilo kvasnice zachránit a uvařit pak pivo, které se nepilo přes dvě století. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek při zátazích proti migrantům.
před 1 hhodinou

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM), které o události informovalo na síti X, se operace proti lodi uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 4 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a 40 zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je smrtelnou obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Jen ať nepadají bomby.“ Z Kyjeva za leden kvůli výpadkům odešlo na 600 tisíc lidí

Kvůli výpadkům proudu, tepla a vody, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, platí na Ukrajině nouzový stav. Například na levém břehu Kyjeva jsou domy, které nemají teplo už jedenáct dní. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klyčka město za leden opustilo 600 tisíc lidí.
před 7 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 8 hhodinami

Syrská vláda oznámila čtyřdenní příměří s Kurdy vedenou aliancí

Syrské ministerstvo obrany oznámilo nové, čtyřdenní příměří s ozbrojenou koalicí Syrských demokratických sil (SDF) vedenou Kurdy, píše agentura AFP. Koalice již potvrdila, že klid zbraní hodlá dodržovat. Velitel SDF Mazlúm Abdí zároveň oznámil, že jeho jednotky se stahují do oblastí s kurdskou většinou. Na počátku ledna propukly nové boje mezi vládními silami a ozbrojenci SDF, přičemž v neděli ohlášené příměří se zhroutilo.
před 8 hhodinami
Načítání...