Alžběta II. a Charles postupně přijali Trumpa. Slavnostní banket část politiků bojkotuje

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Londýna, kde se setkal mimo jiné s královnou Alžbětou II. Večerní banket je zdrojem kontroverzí, protože část pozvaných vysoce postavených politiků na něj kvůli výhradám vůči Trumpovi nepřijde. Na programu čtyřdenní cesty má americký prezident  i válečné vzpomínkové slavnosti na obou stranách Lamanšského průlivu a první prezidentskou návštěvu Irska. Jednání s odstupující britskou premiérkou Theresou Mayovou má v plánu v úterý.

Prezidentský vrtulník přistál na trávníku zahrady Buckinghamského paláce, kde hosty přivítali princ Charles a jeho manželka Camilla. Z balkonu paláce příletu přihlíželi Trumpova dcera Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem. Prezidentský pár se pak odebral k přijetí u královny, která podle agentury Reuters Donalda a Melanii Trumpovy přivítala s úsměvem.

V zahradě paláce nastoupila na počest prezidenta USA a jeho choti čestná stráž, královská garda vypálila u paláce a v londýnském Toweru salvu. Na programu je i prohlídka výtvarných děl z královských uměleckých sbírek, která se vztahují k americkým dějinám.

Odpoledne si Trump s manželkou v doprovodu prince Andrewa prohlédl Westminsterské opatství a položil tam věnec u hrobu neznámého vojína. Na čaj se prezidentský pár přesunul do paláce Clarence House, kde je očekával princ Charles s chotí Camillou.

Na slavnostní banket nedorazí Corbyn ani Bercow

Vrcholem prvního dne státní návštěvy je slavnostní banket v Buckinghamském paláci, kterého se kromě amerických hostů účastní také královská rodina a vrcholní britští politici. Výjimku tvoří americká manželka prince Harryho Meghan, která před měsícem porodila syna Archieho, a také někteří politici, kteří pozvání odmítli.

Patří mezi ně například předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který nepřijede na protest proti prezidentově „misogynní a rasistické rétorice“, či šéf liberálních demokratů Vince Cable, který podobně jako Corbyn prohlásil, že se „nehodlá bratříčkovat s mužem, který je známý misogyn a rasista“.

Corbyn v pondělí na Twitteru vyjádřil podporu úternímu plánovanému protestu proti návštěvě hlavy amerického státu. Jde podle něj o příležitost ukázat solidaritu s těmi, „na které (Trump) útočí v Americe, po celém světě a v naší zemi“.

„Je to prezident, u kterého jsme si zvykli, že je velmi kontroverzní, ale souhlasím, že je naprosto nevhodné, aby labouristé bojkotovali tuto důležitou návštěvu. Jde o prezidenta Spojených států. Slavíme vylodění v Normandii, kdy jsme měli milion amerických vojáků tady v Británii, kteří byli ochotni riskovat své životy za naši svobodu a demokracii. Toto by mělo být nad stranickou politikou,“ uvedl britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.

Bez udání důvodu se banketu odmítl účastnit i předseda britské Dolní sněmovny, konzervativec John Bercow. Podle britských médií se rovněž očekává, že Bercow neumožní Trumpovi pronést projev v parlamentu, což je pocta, které se obvykle dostává všem hlavám státu, které přijedou na státní návštěvu Spojeného království.

S Mayovou bude Trump řešit i přístup k Huawei

Úterní program je věnován zejména jednání s premiérkou Mayovou, která je na odchodu z čela vlády poté, co se jí nepodařilo prosadit podmínky brexitu dojednané se zbytkem Evropské unie. S Trumpem se sejde už na pracovní snídani.

„Trump ještě před odletem vzkázal, že si dokáže představit, že by bývalý šéf diplomacie a bývalý starosta Londýna Boris Johnson byl ‚excelentním‘ premiérem, že je jeho přítelem a že se s ním v Londýně možná i setká,“ dodal zpravodaj ČT ve Velké Británii Bohumil Vostal.

Podle britských médií dojde i na ožehavé téma čínského telekomunikačního giganta Huawei. „Donald Trump pohrozí omezením sdílení zpráv tajných služeb s Británií, pokud by britská vláda umožnila Huawei zajistit část místní sítě 5G,“ napsal list Financial Times s odvoláním na nejmenované činitele britské a americké vlády. 

Trumpova třídenní cesta vyvrcholí účastí na oslavách 75. výročí „dne D“ v jihoanglickém Portsmouthu, odkud v červnu 1944 vyplula k Normandii značná část spojeneckých sil. Před přesunem do Francie na tamní připomínku zlomové události druhé světové války zavítá Trump nakrátko i do Irska, kde se sejde s premiérem Leem Varadkarem.

Kvůli protestům se Trump neprojede kočárem

Očekává se, že proti Trumpově návštěvě se bude v ulicích Londýna protestovat, největší demonstrace by se měla ovšem odehrát až v úterý. Kvůli obavám z rozsahu protestů ale například odpadla projížďka zlatým kočárem, kterým se při státní návštěvě v roce 2015 projel čínský prezident Si Ťin-pching. 

Současný americký prezident už Británii navštívil loni v červenci, šlo však pouze o krátkou pracovní cestu, a nikoli o státní návštěvu. Na tu Trumpa britská premiérka Theresa Mayová sice pozvala těsně po jeho nástupu do funkce v lednu 2017, avšak realizace se opakovaně odkládala.

„Toto je prezident, který má za sebou šokující minulost v otázce lidských práv. Jsou to děti oddělené od rodičů na jižní hranici USA, diskriminační zákazy cestování a konec přijímání uprchlíků Spojenými státy. Požadujeme od vlády Velké Británie, aby s ním o těchto záležitostech mluvila. Vyzýváme Theresu Mayovou, aby mu tlumočila naše obavy v této oblasti,“ podotkla ředitelka Amnesty International v Británii Kate Allenová.

Podle agentury Bloomberg bylo pozvání pro britskou veřejnost od počátku kontroverzní. V květnovém průzkumu agentury YouGov uvedlo 46 procent dotázaných, že s přijetím Trumpa souhlasí, zatímco 40 procent zastávalo opačný postoj.

Trumpova návštěva tak rozděluje britskou politiku i společnost. „Starosta Londýna, labourista Sadiq Khan, vzkázal, že Trump má rétoriku a slovník ‚jako fašisté z 20. století‘, že ‚napomáhá krajní pravici‘ a že ‚je globální hrozbou‘. Přidala se stínová labouristická ministryně zahraničí, která vyzývá obyvatele Londýna, aby vyšli v úterý masově do ulic a zaplnili Trafalgarské náměstí,“ doplnil zpravodaj ČT Vostal.

Trump v reakci na Twitteru napsal, že Khan je „unylý ztroskotanec“ a neřád, který v čele londýnské radnice odvedl „příšernou práci“. Americký prezident také před odletem pochválil lídra Strany pro brexit Nigela Farage. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších pět zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 16 mminutami

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 7 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 10 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 10 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 11 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 14 hhodinami
Načítání...