Běloruský prodemokratický aktivista Ales Bjaljacki a organizace na ochranu lidských práv Vjasna, kterou založil, byli vyznamenáni takzvanou alternativní Nobelovou cenou. Kromě nich letošní Cenu za správný život (Right Livelihood Award) dostala vězněná íránská právnička a bojovnice za lidská práva Nasrín Sotudíová, americký právník a aktivista v oblasti sociální spravedlnosti Bryan Stevenson a nikaragujská bojovnice za práva původních obyvatel a za ochranu přírody Lottie Cunninghamová Wrenová.
Alternativní Nobelovu cenu získal běloruský aktivista Bjaljacki
Nadace, která ocenění udílí, chce tímto způsobem zdůraznit rostoucí hrozby, jimž demokracie ve světě čelí. „Je načase, abychom všichni, kdo podporujeme demokracii, povstali a vzájemně se podporovali,“ uvedl šéf nadace Ole von Uexküll.
Osmapadesátiletého lidskoprávního aktivistu Bjaljackého a jeho organizaci Vjasna nadace vyznamenala za „jejich odhodlaný boj za nastolení demokracie a dodržování lidských práv v Bělorusku“.
Bjaljacki byl v minulosti obviněn z daňových úniků a strávil téměř tři roky ve vězení. Západní vlády proces označily za politickou mstu režimu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Aktivista získal řadu mezinárodních ocenění a v roce 2012 byl nominován na Nobelovu cenu za mír. Organizace Vjasna, v jejímž čele stojí, poskytla právní pomoc tisícům Bělorusů zatčených a uvězněných za účast v protestech proti Lukašenkově vládě.
Právnička odsouzená k 38 letům vězení
Íránská právnička Sotudíová, která obhajovala aktivisty, opoziční politiky i ženy stíhané za nenošení muslimského šátku, cenu dostala „za svůj neohrožený aktivismus, který navzdory velkému osobnímu riziku vedla na podporu politických svobod a lidských práv v Íránu“.
Sedmapadesátiletá Sotudíová byla v roce 2018 zatčena s obviněním ze spiknutí a šíření propagandy proti íránské vládě a byla odsouzena k 38 letům vězení a 148 ranám bičem. Vězněna byla i dříve.
Letos od poloviny srpna držela hladovku za lepší vězeňské podmínky a propuštění politických vězňů v době pandemie covidu-19. Nakonec musela být hospitalizována.
Snaha o rasové usmíření
Dalším vyznamenaným právníkem je šedesátiletý Američan Bryan Stevenson, u nějž nadace vyzdvihla „jeho inspirativní snahy o reformu amerického systému trestního soudnictví a prosazování rasového usmíření“. Stevenson je známý jako zastánce chudých a příslušníků rasových menšin i jako bojovník proti trestu smrti.
Čtvrtou laureátkou alternativní Nobelovy ceny se stala 61letá Lottie Cunninghamová Wrenová, která byla oceněna za „svůj odhodlaný boj za ochranu půdy původních obyvatel a komunit před zneužíváním a drancováním“.
Tak trochu jiná Nobelovka
Laureáti, kteří byli vyhlášeni ve Stockholmu, obdrží každý milion švédských korun (2,57 milionu korun). Slavnostní předání cen se uskuteční virtuálně 3. prosince. V loňském roce byla mezi oceněnými také mladá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která letos patří k favoritům na zisk Nobelovy ceny za mír.
Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí. Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn.
Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.