Zlínský Dům umění se mění zpět na památník Tomáše Bati

8 minut
Památník Tomáše Bati se vzhledem vrátí do 30. let
Zdroj: ČT24

Bývalý Dům umění ve Zlíně se pomalu začíná měnit na památník Tomáše Bati. Jedné z nejcennějších historických budov města tak stavbaři vracejí původní účel. Připomínala zakladatele obuvnického impéria, který zahynul při letecké havárii v roce 1932. Přestavba vyjde na více než 70 milionů korun, hotovo bude v roce 2018.

Zlínský Dům umění čeká v následujících měsích náročná přestavba, jednoduchá ale nebyla ani příprava na rekonstrukci. Podle architekta Petra Všetečky, který návrh obnovy původního památníku Tomáše Bati zpracovával, bylo těžké také naladit společnost na uskutečnění projektu. „Půjde o razantní proměnu budovy, celý záměr se připravuje už asi 16. rokem,“ upozornil Všetečka.

Při úpravách přijde objekt o některé své dosud známé přístavby. „Budova byla krystalicky čistým skleněným objektem a proměnou na koncertní sál a galerii potřebovala vytvořit zázemí. Takže přibyly kanceláře, shodiště a provozní prostory, a to všechno musí pryč,“ vyjmenoval architekt.

Dodal, že budova je výjimečná i tím, že se její původní autor František Lydie Gahura pokusil architekturou vyjádřit Baťovy vlastnosti. „Na něm ho zajímaly velkorysost, optimismus, prostota, jasnost, pravdivost, vzhled. Po jeho smrti je vložil do této stavby, a k tomu se chceme vrátit,“ vysvětlil Všetečka.

Památníku se vrátí duch 30. let

Původní památník vznikl v roce 1933 právě jako připomínka zakladatele světoznámé obuvnické firmy Tomáše Bati, který rok předtím tragicky zahynul v letadle. V roce 1954 byl památník přestavěn na Dům umění, aby lépe posloužil galerii výtvarného umění a Filharmonii Bohuslava Martinů. Ta se ale z objektu před téměř sedmi lety odstěhovala a později opustila památník i galerie. Od té doby byla budova nevyužitá, chátrala a čekala na obnovu.

Město stavbu předalo do rukou stavbařů už v prosinci loňského roku, a ti se ihned pustili do odstraňování všeho, co nepřipomíná 30. léta minulého století. Pryč musí například dřevěné obložení, světla anebo sedačky ze sálu, kde dřív koncertovala Filharmonie Bohuslava Martinů. 

Interiér bude variabilní. Nebude v něm chybět letadlo, které bylo motivem původní expozice. Při rekonstrukci budou pracovníci využívat zejména železo, sklo a beton tak, aby zrekonstruovaný objekt co nejvíce připomínal původní památník z dílny Františka Lydie Gahury.

Historické fotografie Baťovy meziválečné architektury ve Zlíně
Zdroj: archív Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně

Užitné předměty asi poputují do aukce

Všechny předměty, které dělníci nyní odstraňují z interiéru památníku, zamýšlí město prodat ve veřejné aukci. „Věci, které byly spojené s Domem umění, mají svou užitnou hodnotu anebo postupem času získavají i hodnotu historickou,“ uvedla vedoucí odboru kultury a památkové péče Kateřina Pešatová z Magistrátu města Zlín. Dodala, že první jmenované se snaží radnice prodat a získané peníze půjdou do obnovy památkníku, naopak předměty historické hodnoty se snaží umístit do různých muzeí.

O dřevěné obložení má už nyní například zájem Technické muzeum v Praze a sedačky, které byly dosud v sále, budou nově v kulturním domě v Bzenci. Všech 580 sedadel prodala zlínská radnice za 120 tisíc korun. V Bzenci budou nově sloužit také šatny z 50. let, jež Zlín prodal za 15 tisíc korun.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 4 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
včera v 21:30

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...