Zámky lásky dlouho nevydrží. Poškozují zábradlí, tvrdí radnice

Děčín – Visací zámky, které po vzoru romantického filmu z roku 2007 umisťují zamilované páry na zábradlí na místech, která považují za romantická, jsou trnem v oku českých radnic. Podle úředníků kovové přívěšky ničí zábradlí vzácných památek či čerstvě rekonstruovaných mostů, a proto je průběžně odstraňují. Například v Děčíně však současně uvažují o tom, že naopak vyhlásí lokalitu, která bude pro zamykání visacích zámků vhodná.

2 minuty
Uzamčená láska dlouho nevydrží, zámky vadí radnicím
Zdroj: ČT24

Sázejí-li zamilované páry na to, že jejich vztah bude pevný jako visací zámek, který po vzoru italského romantického filmu umístili na zábradlí, mohou si v mnoha případech rovnou začít hledat novou známost. Českým radnicím taková „výzdoba“ historických památek vesměs vadí a odstraňují ji. Zatímco tedy například na nábřeží řeky Arno ve Florencii není pro samé zámky vidět zábradlí, například v Děčíně radnice důsledně dbá na to, aby ve městě žádné zamykací důkazy lásky nevisely.

Páry si v Děčíně oblíbily několik míst, která ale podle radnice poškozují – desítky zámků se objevují například na historické řetězové lávce, na vyhlídce nad městem i na obou stranách Tyršova mostu. Ten je přitom čerstvě po opravě a zámky podle radnice již odřely nový nátěr zábradlí. Strážníci se proto snaží párům, které přistihnou, umístění zámku rozmluvit a radnice se snaží ty již uzamčené co nejrychleji odstranit. „Schováme je, abychom je mohli lidem vrátit, kdyby se o ně přihlásili,“ zdůraznila přitom mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Most lásky v Sokolově
Zdroj: ČT24/Vojtěch Rejl

Města včetně Děčína nyní hledají místa, kde vyvěšování zámků vysloveně povolí. Hned dvě by mohla vzniknout u Labe.

Zámečky lásky jsou noční můrou pražských památkářů

Nejoblíbenějším místem, kam milenci v Praze zámečky věší, je pražská Čertovka. Právě tam zámků visí několik tisíc. Poslední dobou jich ale přibývá i na sochách Karlova mostu. Konkrétně na mřížce, která je umístěna v místě, kde byl vhozen do vody Jan Nepomucký. Podle památkářů zámky historickou stavbu hyzdí a v nejexponovanějších místech taky zbytečně zatěžují. Ochránci památek navíc varují před účinky rzi na staré stavby, velkým problémem je i váha zámků, která by mohla poškodit plot a další místa, na kterých jsou zavěšené.

Památkáři a správci Karlova mostu proto „vyhlásili zamilovaným válku“ a zámky z mostu pravidelně odstraňují. „Zámečky putují do sběrných surovin a za utržené peníze kupujeme pákové nůžky, jimiž zámky odstraňujeme,“ upřesnil Kotrč. Ani to ale příliš nepomáhá, jakmile památkáři zámky odstraní, rychle se objeví nové.

Milenci v románu Chci tě italského spisovatele Federika Moccii stvrzují svou lásku tím, že na most Milvio v Římě pověsí zámek. Právě na tomto mostě měl totiž zahynout patron zamilovaných svatý Valentin. Klíč od zámečku pak, se slovy per sempre – navždy, hází do řeky Tibery. Příběh mladých milenců inspiroval nejprve Italy, kteří začali po vzoru románových hrdinů věšet zámky se svými jmény na most Milvio. Zvyk se rychle rozšířil i do ostatních měst po Itálii a brzy i po celé Evropě.

Pro římský Ponte Milvio byla románová sláva pohromou, zámečky ho doslova zaplavily a po zfilmování románu a s ním spojeným návalem zamilovaných turistů musel dokonce římský starosta přistoupit k přísným trestům, za zavěšení zámku hrozí pokuta až 50 eur.

V jiných evropských městech ale, mnohdy i navzdory pokutám, zámečky lásky dál přibývají. Například na Treťjakovském mostě v Moskvě byly dokonce kvůli nim zřízeny zvláštní železné konstrukce ve tvaru stromů, aby nehyzdily vzhled mostu. Tisíce zámečků „zdobí“ i mosty v italských Benátkách, Neapoli, Miláně nebo Turíně, ale i polské Wroclawi nebo francouzské Paříži.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Okresní soud v Teplicích zamítl žádost bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Žádost podal po odpykání poloviny trestu. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Podle žalobce i soudu zatím Feri neprokázal polepšení. Rozhodnutí okresního soudu není pravomocné, Feri totiž proti němu podal stížnost, o které rozhodne krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 obžalovala tento týden Feriho z dalšího znásilnění.
před 2 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 2 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 6 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 17 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 22 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 23 hhodinami
Načítání...