Za vraždu podnikatele s LTO dnes padl trest 21 let

Brno - Brněnský krajský soud dnes poslal na 21 let do vězení devětačtyřicetiletého Jiřího Večeře za vraždu obchodníka s lehkými topnými oleji (LTO) Marka Lehkého z roku 1995. Další dva obžalované Milana Šišmu a Jana Marcinka zprostil viny. Pokud se někdo z trojice nebo státní zástupkyně odvolají, bude se muset případem zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Nájemná vražda se stala před 16 lety v Kvasicích na Kroměřížsku. Výbuch nálože pod osobním autem tehdy zabil podnikatele, který byl podle policie zapleten do obchodů s LTO. Proces začal v Brně v listopadu 2004. Trestní senát vedený soudkyní Hanou Zoubkovou následně čtyřikrát obžalované zprostil viny pro nedostatek důkazů. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt vždy zrušil. Letos se nově kauzou začal zabývat trestní senát vedený soudcem Michaelem Vrtkem, který věc zhodnotil jinak.

Z vraždy byl obžalován podnikatel Šišma, jeho známý Večeř a Marcinek. Obchodník Lehký podle obžaloby spolupracoval se Šišmou na podvodech týkajících se dovážených lehkých topných olejů, a to prý v roli „bílého koně“. Podle některých informací tak tento muž nezákonně vydělal 40 milionů korun, o které se měl podělit se Šišmou. Protože se tak ale nestalo, rozhodl se údajně Šišma, že jej nechá odstranit. Prostředníkem byl údajně Večeř, jenž prý vraždu za půl milionu korun objednal u Marcinka.

Šišma a Večeř byli v roce 2001 odsouzeni k mnohaletým trestům za zprostředkování vraždy. Večeř se v roce 1999 ke svému podílu na vraždě Lehkého přiznal, pak ale vše popřel. Podle soudu jsou důkazy o jeho vině dostatečné, zatímco u Šišmy a Marcinka tomu tak není. Machinace a finanční podvody s těmito látkami byly v 90. letech poměrně časté. Státu tak vznikly velké škody na nezaplacených daních v miliardách korun.