Za podivné zakázky i odpouštění pokut padaly ve Frýdku-Místku tresty

Okresní soud ve Frýdku-Místku vynesl rozsudek v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek a odpouštění dopravních přestupků na tamním magistrátu. Většina obžalovaných dostala podmínku, zákazy činnosti nebo peněžité tresty. Primátora Michala Pobuckého (ČSSD) a další dva lidi soud obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce původně obžaloval 34 lidí. Téměř polovina ještě před začátkem soudu vinu přiznala. Na trestu se dohodli, nebo bylo stíhání podmíněně zastaveno.

Soud začal kauzu řešit loni v listopadu. Spojil dohromady dva případy – údajně předražené zakázky a zahlazování pokut za dopravní přestupky. Obžalováno bylo 15 lidí a jedna firma.

Trest dostalo vedle firmy i deset úředníků, ředitel městské policie a jeden podnikatel. Soud jim udělil podmínky v rozmezí od šesti měsíců do tří let. Některým navíc i peněžité tresty od 30 do 500 tisíc korun a zákaz činnosti.

Nejvyšší trest dostal podnikatel a spolumajitel počítačové firmy ABM Morava Tomáš Musil, který figuroval u veřejných zakázek i u odpouštění přestupků. Soud ho potrestal třemi lety s odkladem na čtyři roky. Dostal také peněžitý trest ve výši 300 tisíc korun. Podle verdiktu s konkurenty domlouval, kdo kolik nabídne v jaké soutěži.

2 minuty
Korupci na magistrátu ve Frýdku-Místku potrestal soud podmínkami a pokutami
Zdroj: ČT24

Vedoucí odboru vnitřních věcí magistrátu Radovan Horák zase podle soudu při výběrových řízeních upřednostňoval jednu z firem. Vůči rozsudku se zřejmě odvolá. Stejně jako další odsouzení a možná i státní zástupce. „Před čtyřmi lety jsem říkal, že jsem nevinný. Cítím se tak nadále,“ řekl České televizi Horák.

20 veřejných zakázek za zhruba 12 milionů

Bývalý náměstek primátora Dalibor Hrabec dostal za manipulaci zakázek podmíněný trest 2,5 roku. Podle obžaloby šlo o dvacet veřejných zakázek v úhrnném objemu zhruba 12 milionů korun. Výběrová řízení u podlimitních zakázek byla podle obžaloby připravena pro konkrétního, předem určeného vítěze tak, aby jiný vítěz nebyl možný.

V jiných případech se podle obžaloby další zájemci přihlásili do výběrového řízení jen formálně. „Muselo být obžalovaným jasné, že zakázky nejsou čisté, že jsou zmanipulované,“ řekl soudce.

Ředitel strážníků zahlazoval známým pokuty

Druhý nejpřísnější trest dal soudce Ondřej Běčák řediteli městské policie Milanu Sněhotovi, který měl většinou odpouštět pokuty za parkování svým známým. Potrestal ho tříletou podmínkou s odkladem na čtyři roky a pětiletým zákazem činnosti.

Podle obžaloby o tom věděl i primátor Michal Pobucký (ČSSD), kterého ale soud viny zprostil. Pobucký také od počátku vinu odmítal. „Potvrdilo se to, co jsem už několik let tvrdil. Že jsem nic nespáchal,“ prohlásil po vynesení rozsudku.

Machinace s dopravními přestupky provedla městská policie podle obžaloby v osmi případech, a to na přání některého z úředníků či představitelů magistrátu. Většinou šlo o špatné parkování.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 1 hhodinou

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5500 domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovina domácností už teplo a teplou vodu má. Dodávky do zbývajících míst mají být obnoveny do 20:00.
10:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kejda už asi natéká do znojemské nádrže, uvádí Povodí Moravy

Naředěná kejda v Dyji z protržené jímky na farmě u Podmyčí už podle Povodí Moravy asi natéká do znojemské nádrže, která zásobuje pitnou vodou Znojmo a okolí. Stále ale platí, že vodu ve Znojmě lze bez obav pít, uvedla firma Vodárenská akciová společnost (VAS). Amoniak postupně vyprchává, překročení limitů je nyní zhruba dvojnásobné. I v nádrži se ale znečištění velmi naředí, je v ní zhruba 2,5 milionu metrů krychlových vody, informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
10:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
10:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 7 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 8 hhodinami

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 19 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...