Havířov – Úřad ombudsmana kritizuje ministerstvo životního prostředí za loňskou vyhlášku o kácení stromů. Ta už nevyžaduje, aby majitelé pozemků museli mít od úřadů povolení v případě, že chtějí kácet kolem obydleného domu. Podle úřadujícího ochránce práv Stanislava Křečka jsou kvůli vyhlášce ohroženy vzácné stromy.
Vyhláška MŽP umožňuje kácet i vzácné stromy
Pozemek, kde už většina stromů zmizela. Členka ekologického hnutí Arnika Marcela Klemensová ukazuje havířovské sídliště jako příklad toho, že se nová vyhláška o kácení dá vykládat různě: „Tady stála vzrostlá lípa, asi 60letá, byl to kvalitní strom. A právě na základě výkladu krajského úřadu, že toto je právě ona zahrada dle nové vyhlášky, šla tato lípa dolů.“
Vyhláška dala majitelům pozemků právo kácet stromy i bez povolení v případě, že leží u bytového nebo rodinného domu v zastavěné části obce a pokud nejde o stromy památné. Tato zahrada však přiléhá jak k budově bývalé školky, tak i k bytovému domu. Podle Arniky se kácet nemělo. A o zdravé stromy se bojí i veřejný ochránce práv. „Vyhláška bohužel nebere v úvahu kvalitu a charakteristiku dřevin, takže veřejný zájem na ochraně některých dřevin je oslaben,“ potvrdila mluvčí úřadu veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.
Nové vedení ministerstva životního prostředí se v úřadu teprve rozkoukává, ale přes mluvčího Matyáše Vitíka vzkazuje, že vyhláška není dogma: „V případě, že se ukáže, že některé pasáže jsou sporné nebo je třeba je upravit, určitě budeme konat.“ Ekologické organizace také upozorňují na to, že v Česku stále chybí obecné povědomí o ochraně životního prostředí a že i zdravé stromy bývají některým lidem na obtíž.
Přesto, co se celkového zalesnění týká, pokrývají stromy zhruba třetinu Česka a stále jich pozvolna přibývá. Mezi zeměmi Evropské unie je Česko v tomto směru zhruba uprostřed.