Vodní záchranná služba na přehradě Seč

Sečská přehrada - Vodní záchranná služba během léta zasahuje v Pardubickém kraji. Stálou pohotovost má u přehrady Seč na Chrudimsku. Dobrovolníci Českého červeného kříže jsou v turistické oblasti jediní, kdo poskytuje první pomoc. Na provoz a údržbu techniky si přitom musejí shánět peníze sami.

Aby mohli každým rokem otevřít svoji základnu s ošetřovnou, musejí si přivydělávat půjčováním lodiček. „Tím splácíme veškerý nájem, který platíme. Je to i na působení během celé sezóny, vyděláváme si na to pronájmem lodiček a prodejem nanuků,” potvrzuje Iva Pavlíková z Vodní záchranné služby.

Rekreanti ze sečské přehrady říkají: „Je to ostuda, že si musejí přivydělávat takovým způsobem, protože mají na práci daleko důležitější věci, než je půjčování lodiček.” Provoz záchranné služby je ale drahý a technika stárne. Také proto vodní záchranáři hledají sponzory a vítají dotace od města a kraje. Během prázdnin jako jediní u přehrady poskytují okamžitou zdravotnickou pomoc. Ošetřují desítky úrazů. Nejčastější jsou podle člena záchranné služby Petra Kadeřábka tržné a řezné rány na rukou nebo také včelí štípnutí a klíšťata.

Záchranáři se u přehrady střídají zdarma ve svém volnu. Hlídkové služby chtějí zachovat, přestože stále hrozí, že přijdou o základnu, která je na soukromých pozemcích. Iva Pavlíková dodává: „Snažíme se uhánět veškeré organizace, aby nám ponechaly možnost působení tady u vody.” Kempy i pláže u sečské přehrady zůstávají kvůli chladnějšímu počasí zatím poloprázdné, přesto tu záchranáři od začátku sezóny už třikrát zasahovali u převrácených lodí.