V Otrokovicích vzniklo ambulantní Centrum domácí dialýzy. Zájem je velký

Na poliklinice v Otrokovicích na Zlínsku vzniklo nové ambulantní Centrum domácí dialýzy. Je to první takto specializované pracoviště v republice. Dialyzační péče je nezbytná pro život pacientů se selháním ledvin. Principem je čištění krve, které u nemocného nahrazuje činnost nefunkčních ledvin. Mezi pacienty zájem o domácí dialýzu roste. V domácím prostředí se v Česku dialyzuje více než stovka pacientů.

Přesun dialýzy do domácího prostředí nebo pečovatelských domů je celosvětový trend. „Mezi pacienty vidíme o domácí dialýzu rostoucí zájem a od specializovaného centra očekáváme lepší dostupnost metod nejen v našich, ale i ostatních střediscích v regionu Moravy,“ řekl ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek.

Na lékaře v nově vzniklém centru se mohou obracet všichni pacienti s onemocněním ledvin, kteří v pravidelné dialyzační péči v jakémkoliv dialyzačním středisku jsou, nebo nástup na dialýzu v blízké době čekají. Lékař se v centru seznámí se zdravotním stavem pacienta a domácí dialýzu doporučí, nebo nedoporučí. Případně pacientovi sdělí, zda je pro něj vhodnější domácí hemodialýza, či domácí břišní dialýza.

Domácí dialýza nevyžaduje žádné speciální úpravy

„Obě metody domácí dialýzy jsou pro pacienty medicínsky šetrnější, umožňují jim plánovat si ošetření tak, jak potřebují, a bez dojíždění. Navíc technologie pokročila natolik, že domácí dialýza nevyžaduje žádné stavební úpravy a ošetřující lékař vidí výsledky každého ošetření prakticky on-line,“ vysvětlila vedoucí lékařka nově vzniklého centra Markéta Kratochvilová. Je také primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. Centrum bude pacienty pro domácí dialýzu nejen indikovat, zajistí jim také neustálou ošetřovatelskou a technickou podporu. Pacienti se musí do centra objednat.

„Vzhledem k opravdu citelnému nárůstu zájmu pacientů o domácí dialýzu odhadujeme, že během několika měsíců bude mít centrum ve své evidenci desítky pacientů. Kapacitně i technicky jsme na tento počet připraveni,“ řekla Kratochvilová. V domácím prostředí se v Česku dialyzuje přes stovku pacientů.

Pacient musí být připraven a seznámen s přístrojem

První domácí hemodialýzu pacient podstupuje vždy v dialyzačním středisku. „Je potřeba každého pacienta poznat, specifikovat jeho reakce na dialýzu, a to jak po klinické, laboratorní i psychické stránce. Není možné nového pacienta na domácí dialýzu zařadit rovnou, vždy je to proces a jeho trvání podléhá velmi individuálním okolnostem,“ uvedla Kratochvilová.

Je také nezbytné, aby pacient, který přechází na domácí hemodialýzu, byl dokonale připraven a seznámen s přístrojem, procesy, pravidly a průběhem domácího ošetření. Trvá to zhruba dva týdny a seznámení se dělá v dialyzačním středisku. U druhé metody, břišní dialýzy, se edukace i první dialýzy dělají rovnou v domácím prostředí.

Pacienti na domácí dialýze mají přístroj doma. „Jedinou podmínkou je, aby v průběhu hemodialýzy byl vždy někdo z příbuzných nebo známých doma. Příbuzného může v indikovaných případech nahradit pracovník specializované domácí péče,“ uvedla Kratochvilová. Do dialyzačního střediska dochází pacienti na zhruba pětihodinové ošetření třikrát týdně. Domácí dialýza se dělá většinou čtyřikrát až pětkrát týdně, ale v kratším intervalu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 10 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 20 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
27. 4. 2025Aktualizováno27. 4. 2025
Načítání...