Litoměřice - Intenzivní vůni jablek, citronů, ale i zelí či květin ucítí návštěvníci 35. ročníku veletrhu Zahrada Čech, který dnes začíná v Litoměřicích. Lákadlem jsou letos expozice regionálních výrobků, biopotravin a neobvyklých výpěstků a nejrůznější poradny pěstitelům.
V Litoměřicích se otevírá 35. Zahrada Čech
Pořadatelé očekávají, že během týdne areál navštíví až 90 000 lidí. Své stánky mají na výstavišti velké organizace jako Ovocnářská či Zelinářská unie a Agrární komora. Milovníci exotických citrusů se dozví, jak dosáhnout toho, aby měli doma čerstvé pomeranče, o potřebě dobrého tuzemského medu budou informovat včelaři. Odborníci budou diskutovat také na téma biopotravin a zdravého způsobu života.
Tradičně mohou návštěvníci na veletrhu, který končí 24. září, nakoupit zahradní techniku, nářadí pro zahrádkáře a kutily, ochranu a výživu rostlin, cibuloviny či okrasné dřeviny. „Náš veletrh je ze 70 procent o květinách, o sadbě, o rostlinném materiálu, s tím jdou v ruku v ruce technické záležitosti jako nářadí, stroje, skleníky a další zařízení pro pěstitele,“ řekla ředitelka výstaviště Zahrada Čech Jitka Matoušková. Podle ní přibývá mezi Čechy zahrádkářů, a to především pěstitelů-samozásobitelů, kteří se odklánějí od ozdobných a okrasných zahrad a vracejí se k pěstování ovoce a zeleniny. Přispívá k tomu i trend biopotravin, který se poslední dobou šíří.
Vystavovatelů je letos 360. Vstupenka stojí stejně jako loni dospělého 80 korun, studenty a důchodce 50 korun a 30 korun děti. Lidé se mohou těšit na soutěže o nejzajímavější výpěstky, nejkrásnější zelí, kulinářskou sekci či na biojarmark. Dobrou zprávou pro návštěvníky je to, že kapacita parkovacích míst vzrostla po otevření stání v areálu bývalých kasáren. Slevu pro cestující na Zahradu Čech nabízí České dráhy, lidé si mohou koupit zpáteční jízdenku za cenu jednosměrné.
Zda se uskuteční známý zahradnický veletrh i v příštím roce, zatím není jasné. Provozovateli totiž letos končí smlouva a Litoměřice budou hledat nového partnera. Nemovitosti a pozemky zůstanou v majetku města, případný společník s ním uzavře nájemní smlouvu. V nově založené obchodní společnosti pak bude stejně jako město mít padesátiprocentní podíl. Litoměřičtí zastupitelé se shodli na vypsání výběrového řízení. Jeho podmínky ale ještě nezveřejnili.