V Brdech bude chráněné území ještě před odchodem armády

Příbram - V Brdech bude vyhlášeno chráněné území ještě předtím, než armáda újezd opustí. Po dnešním jednání se starosty v Jincích na Příbramsku to oznámil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) by měla být chráněná krajinná oblast Brdy dokonce větší, než je současná rozloha újezdu, a zahrne i vedlejší rezervace.

Ministerstvo obrany na jaře oznámilo, že plánuje málo využívaný prostor Brd o rozloze 260 kilometrů čtverečních opustit do roku 2015. Zůstat by tam měla pouze dělostřelecká posádka z jinců. Rušit a zmenšovat plánuje i ostatní újezdy, jelikož je prý v jejich nynějším rozsahu k výcviku vojáků nepotřebuje. Ušetřit by díky tomu mohlo okolo 150 až 200 milionů korun ročně.

Hejtmani a starostové ze Středočeského a Plzeňského kraje s tím příliš nesouhlasí, obávají se zničení přírody a zdrojů pitné vody. Chtějí také, aby ministerstvo obrany zveřejnilo analýzu, která rozhodnutí opustit Brdy předcházela. Území se má podle nich vrátit do stavu před rokem 1927, kdy vojenský prostor vznikl. To však ministerstvo odmítá.

Nahrávám video

Jak s municí?

Největší strach však mají starostové z nevybuchlé munice, která se může ukrývat pod zemí. Prohlášení ministra obrany, že armáda počítá pouze s povrchovým sběrem, nikoliv s hloubkovou sanací, je příliš neuklidnilo. „V pyrotechnice vidím obrovský problém. Co se stane za 5 či za 10 let, až to tam utrhne nějakému dítěti nohu?“ ptá se starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD).

Vondra v tom však přílišnou komplikaci nevidí. „Do některých území, kde jsou nyní dopadové plochy, je tam vysoká koncentrace pyrotechniky a zároveň velmi cenná flóra, tak tam bude vysoký stupeň ochrany přírodního prostředí a zakázaný vstup,“ argumentuje ministr obrany.

Vojenské újezdy, které armáda opustí
Zdroj: ČT24

„Je to krásná a v mnoha případech nedotčená příroda, kterou je důležité uchovat i jako rekreační zázemí pro velkou část Čech,“ potvrdil na dnešním jednání Vondra. Starostové s turistickým využitím souhlasí, žádají ale také stavební uzávěru, která by neumožnila developerům přílišné zásahy do rázu krajiny. Obce se budou snažit i omezit těžbu dřeva, která by mohla vést k destabilizaci ekosystému.

Vznik rezervace podporuje i Středočeský kraj, kde by měla mít i své sídlo. Plzeňský kraj se tomu nebrání, má ale podmínku, že se území rozdělí napůl mezi oba kraje, aby lidé nemuseli Brdy objíždět. Ministr Chalupa však chce mít kraj jednotný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

MotoGP v Brně doprovodí posílení MHD i policejní opatření

Na Masarykově okruhu v Brně v pátek začíná Velká cena České republiky silničních motocyklů (MotoGP). Pořadatelé dokončují přípravy areálu, přijíždějí kamiony závodních týmů a na nápor návštěvníků se připravují také kempy v okolí. Policie chystá rozsáhlá bezpečnostní a dopravní opatření, Dopravní podnik města Brna posílí spoje mimořádnými autobusovými linkami.
před 7 hhodinami

Uchazečům o řidičák zavařili obvinění komisaři

Zásahy proti úplatným zkušebním komisařům komplikují život uchazečům o řidičský průkaz. Leckde totiž musejí na závěrečnou jízdu čekat i několik měsíců. Třeba v Praze-západ, kde po zatýkání na černošické radnici zůstali z původních dvanácti komisařů jen tři.
před 8 hhodinami

Kvůli opravě železničního mostu se řidiči rok nedostanou po Hlučínské do centra Ostravy

Kvůli opravě železničního mostu v Ostravě-Přívoze neprojedou řidiči od 17. června zhruba rok po Hlučínské ulici směrem do centra Ostravy. Budou muset využívat objízdné trasy. Hlučínská ulice je součástí silnice I/56 a představuje klíčové spojení centra krajského města s městskými obvody Petřkovice a Lhotka, městem Hlučín na Opavsku i okolními obcemi.
před 18 hhodinami

Plzeň odkoupí rozhlednu na Chlumu za cenu z aukce

Plzeň získá do svého majetku jednu z nejznámějších rozhleden v okolí. Věž na vrchu Chlum odkoupí za více než 4,5 milionu korun, o jejichž výši rozhodla aukce. Využití předkupního práva zastupitelé jednomyslně schválili, část z nich ale upozorňovala na téměř osminásobný rozdíl mezi kupní cenou a původním znaleckým odhadem.
před 18 hhodinami

Typograf musí mít rád knížky, říká Solpera. Jedna vyšla i o něm

Vyšla kniha o díle Jana Solpery. V publikaci s názvem Typo života běh = Solpera představuje jeden z nejvýznamnějších českých typografů svá písma, loga nebo plakáty. Tvořil také knižní obálky a poštovní známky. Jeho tvorbu také aktuálně připomíná výstava v Plzni.
před 20 hhodinami

Správce Liberty Ostrava žaluje exčleny představenstva o téměř 19 miliard korun

Insolvenční správce zkrachovalé hutní společnosti Liberty Ostrava podal žalobu proti čtyřem bývalým členům jejího představenstva. V žalobě na doplnění pasiv po nich žádá téměř 19 miliard korun. Mezi žalovanými je i bývalý majitel Sanjeev Gupta, sdělil správcův mediální zástupce Michal Štefl.
před 21 hhodinami

Po dlouhém čekání otevřela D49 mezi Martinicemi a Fryštákem

Silničáři ve středu otevřeli 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49 mezi Martinicemi na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Předloni v prosinci zprovoznili první úsek dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Martinicemi dlouhý asi 9,8 kilometru. Vybudování obou přišlo po valorizaci dohromady na 9,5 miliardy korun bez DPH. Práce na stavbě D49 opakovaně zdržely námitky a žaloby ekologických aktivistů.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Jiřák se otevřel po rekonstrukci

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí za více než 470 milionů korun. Přibyly desítky stromů, nové povrchy, kašna i opatření pro lepší hospodaření s dešťovou vodou. Nová podoba prostranství však vyvolala i debatu mezi veřejností.
včera v 13:13
Načítání...