Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost odvolaného kandidáta Severočechů.cz Jiřího Zelenky. Politik zpochybňoval výsledek loňských krajských voleb v Ústeckém kraji. Poukazoval na zásah do svého práva být volen, stejně jako práva na soudní ochranu.
Ústavní soud odmítl stížnost Severočecha Zelenky kvůli volbám na Ústecku
Zelenka podal návrh na vyslovení neplatnosti voleb nejprve ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Ten ale jeho žádost zamítl. Stejně dopadli i další kandidáti, které osm dní před volbami dala z voleb vyškrtnout místopředsedkyně Severočechů Hana Jeníčková.
Zelenka tvrdil, že způsob svého stažení z kandidátní listiny byl nezákonný. Ústavní soudci ale potvrdili závěry krajského soudu, podle kterého Jeníčková měla pravomoc kritizovaný krok provést. Ani soudy, ani úřady pak nemohou posuzovat, zda jednala v zájmu politické strany.
„Takové rozhodování by rovněž nutně představovalo státní zásah do vnitřních záležitostí politické strany. Nadto by takové oprávnění orgánu veřejné moci vytvářelo prostor pro svévolné rozhodování o tom, ke kterým úkonům zmocněnců politických stran budou či nebudou volební orgány přihlížet,“ stojí v usnesení ÚS.
Severočeši se v roce 2013 rozdělili na dva tábory, jeden blízký Jeníčkové a bývalému předsedovi Františku Rybovi a druhý zastoupený například poslancem Bronislavem Schwarzem a podnikatelem Zelenkou.
I přes odvolání kandidátky Severočeši získali v krajských volbách 2,13 procenta hlasů. Výrazně více, přes deset procent, to bylo na Mostecku. Hlasy voličů byly platné, statistici k nim ale nepřihlíželi.
Jeníčková chtěla týden před volbami odvolat také kandidaturu Aleny Dernerové v senátních volbách na Mostecku. Mostecký magistrát ale na její požadavek nevzal zřetel a Dernerová obhájila senátorský mandát. Nejvyšší správní soud ovšem následně nařídil volby zopakovat, protože považoval krok Jeníčkové za právoplatný. I napodruhé ale Dernerová volby vyhrála.
Uložit