Turnikety v pražském metru vyjdou na 1,5 miliardy

Praha – Zavedení turniketů v pražském metru bude stát 1,5 miliardy korun. K tomuto číslu dospěla studie dopravního podniku určená dopravnímu výboru pražského zastupitelstva. Oproti prvním odhadům jde o číslo méně než poloviční, stále je ale investice natolik vysoká, že by si na ni musel dopravní podnik vzít úvěr. Peníze by se mu měly vrátit během čtyř až sedmi let.

Dopravní podnik chce dosadit do vstupů do pražského metra turnikety, je přesvědčen o tom, že tak zásadně sníží počet černých pasažérů v podzemní dráze. Studie předpokládá, že roční příjmy, ke kterým turnikety dopravci pomohou, dosáhnou nejméně 335 milionů korun, provozní náklady budou asi třetinové. Pokud městské zastupitelstvo podpoří zavedení turniketů, začne dopravní podnik v příštím roce připravovat projekt, turnikety by chtěl spustit v roce 2015.

Studii stejně jako předchozí návrh vypracovala společnost Deloitte. Uvádí, že se počet černých pasažérů v metru pohybuje mezi osmi a jedenácti procenty. V povrchové dopravě jezdí načerno jedenáct až třináct procent lidí.

Měly by vzniknout turnikety o dvou rozměrech – standardní šedesáticentimetrový a rozšířený metrový pro invalidní vozíky nebo kočárky. Turnikety by měly odbavit až 40 lidí za minutu. Spolu se zavedením turniketů by se měly začít prodávat čipové jízdenky pro jednotlivou jízdu.

Vstup do metra reguluje většina měst, která podzemní drahou disponují. Například v Londýně, Paříži nebo Milánu jsou turnikety, v Budapešti zase hlídají vstupy do metra takřka nepřetržitě skupiny revizorů. Turnikety na mince byly v počátcích provozu i v pražském metru, odstraněny byly s otevřením linky B v roce 1985.