Tři králové tradičně pomáhají vybrat peníze pro charitu

Ostrava - Lidem v nouzi má pomoci i Tříkrálová sbírka. Koledníci v kostýmech Kašpara, Melichara a Baltazara budou až do 14. ledna roznášet požehnání do domovů a zároveň vybírat peníze. Loni se charitním koledníkům podařilo jen v Ostravě vybrat více než milion korun. Lidé, kteří by chtěli přispět, ale tříkráloví koledníci k nim nedorazí, mohou peníze poslat na účet nebo pomocí dárcovské SMS.

Šedesát osm milionů korun, to je částka, kterou se loni podařilo vybrat v celé republice. Pomohla u nás i na Haiti. Tříkrálová sbírka se stala téměř neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. „Kromě vybírání peněz má sbírka i svůj sociální rozměr, protože se tam setkávají koledníci s jednotlivými lidmi, kteří mají ochotu přispět a mohou se setkávat s koledníky, kteří to nevybírají pro sebe, ale pro druhé,“ tvrdí ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.

Na území Ostravy se loni vybralo 1 214 000 korun. 65 procent z této částky se vrátilo zpátky do regionu. „Největší část směřovala na podporu rekonstrukce azylového domu pro osoby bez přístřeší a noclehárny,“ upřesnil ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. „Každoročně to dáváme na zajištění pečovatelské služby v regionech, kde by služba bez těchto peněz nemohla být,“ dodává ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.

V posledních letech využili obliby sbírky podvodníci, kteří se za charitní koledníky jen vydávali. Praví koledníci mají u sebe legitimaci a plastovou kasičku úředně zapečetěnou příslušným městským nebo obecním úřadem. „Zároveň má každá pokladnička své číslo, toto číslo se shoduje s číslem průkazu, který nosí vedoucí tříkrálové skupinky,“ vysvětluje koordinátor Tříkrálové sbírky Martin Hořínek. Mezi dobrovolnými koledníky, kterých je letos 1 200, jsou hlavně děti a studenti. Ti můžou letos mezi sebou soutěžit o nejoriginálnější kostým. Nejexotičtější kolednicí je ale už teď sestra Prisca ze Srí Lanky. „Já jsem moc ráda, že mám možnost nějakým způsobem se podílet na Tříkrálové sbírce, protože ta sbírka opravdu pomáhá lidem, kteří pomoc potřebují,“ říká sestra Prisca.

  • Tři králové vybírají peníze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2217/221687.jpg
  • tabulka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2217/221688.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pomník v Lidicích potřebuje opravu, chybí ale peníze

Dominantou Památníku Lidice je už více než čtvrtstoletí sousoší dětí, které byly v souvislosti s vyhlazením Lidic nacisty zavražděny. Pomník je ale výrazně poničen vlivem počasí, sochy už dávno nevypadají tak, jak by měly. Potřeboval by rozsáhlou restaurátorskou péči, na tu ale památník nemá peníze.
před 6 hhodinami

VideoŘidiče čeká léto plné uzavírek. V Česku se staví a opravují stovky kilometrů silnic

V Česku se aktuálně staví a opravují stovky kilometrů dálnic, silnic i železnic. Rozsáhlé práce ale výrazně dopadají na provoz a řidiči se musí potýkat s kolonami, semafory i objížďkami na řadě hlavních tahů. Omezení komplikují dopravu například u rozestavěné D6, na křížení dálnic D1 a D2 v Brně, u budoucí D35 nebo na trase k polské hranici, kde vzniká poslední úsek D11. Další práce začnou během prázdnin, kdy se opravy na silnicích tradičně soustředí nejvíc.
před 7 hhodinami

Při nehodě a požáru dvou kamionů na D2 u Brna zemřeli oba řidiči. Provoz je částečně obnoven

Dva řidiči zemřeli v sobotu brzy ráno při nehodě a požáru dvou kamionů na 11. kilometru dálnice D2 před Brnem. Havárie se stala v místě zúžení. Policie krátce před 16:30 oznámila částečné obnovení provozu. Průjezdný je v místě aktuálně jeden pruh pro každý směr.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Liberální aliance nezávislých občanů, ČSNS, Strana soukromníků ČR

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 13. června přijali Šimon Hlinovský (Liberální aliance nezávislých občanů), Michal Klusáček (Česká strana národně sociální) a Ladislav Linek (Strana soukromníků České republiky). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 12 hhodinami

Lidé si připomněli 84. výročí vyhlazení obce Lidice

Lidé si připomněli 84 let od vyhlazení obce Lidice nacisty. Tradičního kladení květinových darů na hrob lidických mužů se zúčastnilo i několik přeživších dětí z Lidic a desítky představitelů institucí, organizací a spolků, mimo jiné i ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nacisté vesnici přepadli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ačkoli obec neměla s činem nic společného. Dne 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, ženy odvezli do koncentračních táborů a většinu dětí zavraždili, nebo odvlekli na poněmčení.
před 17 hhodinami

Finský program proti šikaně pomáhá na více než stovce českých škol, připojí se další

Sto jedenáct českých škol už bojuje proti šikaně pomocí finského programu KiVa. Letos se k nim přidají přes dvě desítky dalších, uvedla organizace Schola Empirica, která KiVu v Česku koordinuje. Školy si od programu slibují zlepšení atmosféry i vztahů ve třídě mezi žáky. Finská metoda stojí na třech pilířích – prevenci, intervenci a monitorování. Rozšířila se už do téměř třiceti zemí světa.
před 17 hhodinami

Strážnický modrotisk slaví 120 let. Ohrožují ho ale levné kopie

Strážnická modrotisková dílna letos oslaví 120 let od svého založení. Současně však bojovala o přežití kvůli levným napodobeninám tradičního modrotisku. Na její záchranu přispěli lidé ve veřejné sbírce téměř 700 tisíc korun. Část vybraných peněz chce dílna využít také na osvětu, aby zákazníci dokázali odlišit originál od padělku.
před 18 hhodinami

Na některých místech lipenské přehrady jsou sinice s toxiny, zjistili vědci

Vědci potvrdili, že na některých místech lipenské přehrady se mohou vyskytovat sinice s toxiny. Sinice s toxiny nejsou nebezpečné pro člověka, ale mohou být jedovaté pro zvířata. V minulých dnech uhynuli dva psi, kteří se u přehrady pohybovali. Případ prověřuje policie.
12. 6. 2026
Načítání...