Továrny duchů. Opuštěné průmyslové areály na Liberecku nikdo nechce

2 minuty
Brownfieldy na Liberecku nikdo nechce
Zdroj: ČT24

V Libereckém kraji přibývají brownfieldy - opuštěné průmyslové areály, pro které se hledá nové využití. I když se je kraj snaží investorům nabízet a propagovat, ročně se jich podaří obnovit jen několik, a to spíš pomocí veřejných než soukromých peněz.

„Majitelé se střídají. Každý tady vždycky něco rozbourá a odejde,“ říká Josef Pohořalý z Rokytnice nad Jizerou a dívá se přitom na bývalou textilní továrnu. Před třemi roky zahraniční investor zboural jednu z hal a plánoval proměnit objekt za půl miliardy v rekreační areál. To se mu ale nepodařilo a textilka byla po několika letech opět na prodej.

Současný majitel má také velké plány. Chtěl by areál revitalizovat a zčásti jej využít i pro turisty. Konkrétní plán ale na stole zatím není, jasno bude až za několik měsíců.

Co se týče revitalizace brownfieldů, tak se pohybujeme v jednotkách za rok.
Marek Pšenička
Agentura pro regionální rozvoj

V celém Libereckém kraji je celkem 569 brownfieldů a z toho je v současné době 314 objektů k prodeji.

Když není soukromý investor, nastupují veřejné peníze

Někdy ale soukromý investor prostě zájem nemá a v tom případě pak mohou přijít na řadu veřejné a evropské peníze. Přímo v Liberci takto například přestavěli bývalý dětský domov v hospic.

Liberecký hospic byl původně dětský domov
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

Příhraniční Hrádek nad Nisou se zase rozhodl odkoupit opuštěnou textilku Benar, která byla určená k demolici. Nyní řeší, jak areál využije. „Kombinace bytového fondu, nebytových prostor, zdravotního střediska - prostě všeho, co dneska v Hrádku není a co v Hrádku chybí,“ dodává starosta Josef Horinka (nez.).

„V dnešní době je bohužel daleko levnější zabrat ornou půdu, zaplatit vynětí z půdního fondu a postavit na zelené louce,“ dodává k nezájmu investorů o brownfieldy ekonomický náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter (SLK). Největším minusem brownfieldů jsou pro investory právě vysoké náklady nebo skryté ekologické zátěže.

  • jsou dotčeny předcházejícím užíváním,
  • jsou opuštěné nebo nedostatečně využívané,
  • mají skutečné nebo pravděpodobné problémy s kontaminací,
  • jsou hlavně v zastavěném území
  • a vyžadují určitou intervenci, aby mohly být vráceny k prospěšnému využívání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Odměnami Hřiba za členství v představenstvu PREH se zabývá úřad v Říčanech

Městský úřad v Říčanech řeší odměny, které Zdeněk Hřib (Piráti) pobíral za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). S předsedou Pirátů a bývalým náměstkem pražského primátora zahájil přestupkové řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 250 tisíc korun. České televizi to řekla mluvčí úřadu Helena Vlnařová. Hřib měl pozici v představenstvu jako člen vedení Prahy vykonávat zdarma. Firma mu ale za jeho působení vyplatila 178 tisíc korun. Hřib spáchání přestupku odmítá.
před 7 hhodinami

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
před 8 hhodinami

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 9 hhodinami

Soud začal řešit machinace s byty v Havířově. Všichni obžalovaní se přiznali

Okresní soud v Havířově se začal zabývat případem machinací při zadávání veřejných zakázek kvůli opravám městských bytů v Havířově na Karvinsku. Všech sedm obžalovaných se před soudem přiznalo. Uznali vinu a souhlasili s tresty navrženými státním zástupcem. Hrozí jim převážně ty podmíněné. Výjimkou je bývalý vedoucí provozně investičního odboru Městské realitní agentury (MRA) Havířov Marek Klimša. Pro něj žalobce požaduje sedmiletý nepodmíněný trest.
před 13 hhodinami

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
před 14 hhodinami

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 20 hhodinami
Načítání...