Středočeši by se rádi podělili s Prahou o turisty

Říčany u Prahy - Podle údajů, které má kraj k dispozici, jezdí do středních Čech míň zahraničních turistů než v předchozích letech, proto se snaží situaci změnit. Už vloni zřídil turistickou a informační službu a dnes otevřel její další působiště v Říčanech. Má se zaměřit hlavně na tvorbu nových projektů pro turisty.

Prahu navštíví ročně zhruba 4 miliony zahraničních turistů, střední Čechy pouhých 200 tisíc. Nejnavštěvovanějšími místy jsou hlavně hrad Karlštejn nebo zámek Konopiště. Středočeský kraj chce teď nalákat zahraniční i domácí turisty i na další místa. Jak uvedl hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS), Praha je obrovským magnetem turistického ruchu a Středočeši by se s Prahou o turisty rádi podělili. Mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka doplnil, že v současné době je k dispozici informační středisko na Královské cestě v Praze a nové internetové stránky.

Turistická informační služba otevřela nové pracoviště v Říčanech, bude se tady připravovat propagace. Organizace bude pomáhat s projekty pro Evropské fondy v oblasti cestovního ruchu, chystá se i spolupráce se zahraničními cestovními kancelářemi. Například turistům z východní části světa je potřebné nabídnout hotový produkt.

Novinkou pro milovníky kol je obsáhlý cykloturistický atlas. Ten si mohou zdarma vyzvednout v informačním centru Středočeského kraje. Dvanáct brožurek podle Martina Kupky představuje jednotlivá místa regionu a zároveň nabízí tipy jak na cyklistické výlety, tak na výlety pro pěší.

Brzy budou turistům k dispozici i tematické brožury, v nich najdou informace o městech, památkách a dalších zajímavých místech.