Středeční tragédie v domě v Zašovicích odhalila další skutečnosti

Zašovice (Třebíčsko) - Tři velmi podivná úmrtí v jedné rodině v Zašovicích na Třebíčsku zaměstnávají kriminalisty. Zemřely tam krátce po sobě dvě děti a jejich otec se oběsil. Devítiměsíční holčička, která byla spolu s ním nalezena mrtvá, byla zřejmě zavražděna. Vyplývá to z předběžného výsledku pitvy, řekla dnes krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Ve středu večer našla obě těla matka dítěte. Pětiletý chlapec umřel v létě, a to za dosud nevysvětlených okolností.

Středeční úmrtí dítěte teď kriminalisté vyšetřují jako možnou vraždu. „Další výsledky pitvy nemáme, takže je předčasné k nim něco říkat, ať už k holčičce, nebo k tatínkovi,“ uvedla mluvčí. Rodina se do Zašovic přistěhovala nedávno z Přibyslavic a podle zašovického starosty Pavla Teplana s ní nebyly žádné problémy. „Přestavovali si nějaký starší domek. Prakticky půl obce ji tady ani nezná,“ řekl. Jiné děti už prý v rodině nežily. Podle místních lidí je teď dům prázdný, matka je v péči lékařů.

Přibyslavický starosta Roman Vrbka však na podivné zacházení s prvním dítětem upozorňoval už před několika lety. Tvrdil, že dítě často samo doma pláče a rodiče s ním vůbec nevycházejí ven. Důkazy o nepřiměřeném zacházení se však tehdy nepodařilo vypátrat. „Pracovnice odboru sociálních věcí záležitost v Zašovicích prověřovaly, vyžádaly si zprávu zdravotníka, zjišťovaly bytovou situaci a nezjistily žádné závažné nedostatky,“ uvedl mluvčí třebíčského městského úřadu Ivan Přibík.

Z dosud nezjištěných příčin zemřel letos i jejich pětiletý syn

Ve stejné rodině už v červenci zemřel pětiletý chlapec. „I tento případ se stále ještě vyšetřuje,“ zdůraznil vyšetřovatel Michal Laška. „Čekáme na genetické expertizy,“ řekla Čírtková. Vážně zraněný chlapec zemřel v brněnské nemocnici. Jeho příbuzní prý říkali, že se zranil při pádu z traktůrku. V lékařské zprávě následně stálo, že chlapec zemřel na zástavu srdce, která nastala z nezjištěných příčin. „Nemáme zpracované lékařské posudky, dělají se tam náročná lékařská vyšetření,“ vysvětlil Laška. „Policie žádá veřejnost o mimořádně citlivý přístup k rodině, kde v krátké době zemřely dvě děti,“ dodala Čírtková.

2 minuty
Reportáž Radovana Daňka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pražské fórum Pirátů schválilo personální změny v radě města

Pražské fórum Pirátů schválilo v on-line hlasování personální změny v pražské radě. S odchodem Zdeňka Hřiba (Piráti) a Jiřího Pospíšila (TOP 09) z rady a jejich nahrazením stranickými kolegy souhlasilo 94 procent členů, informovala mluvčí pražských Pirátů Martina Kameník Vacková. Hlasování se uskutečnilo proto, že k personální výměně je nutná změna koaliční smlouvy. Začalo v pátek 5. prosince a skončilo v pondělí večer. Zastupitelé by měli o změnách v radě hlasovat na čtvrteční schůzi.
před 11 hhodinami

Městské divadlo Zlín získá dotaci na opravu fasády, začne na jaře

Dvacetimilionovou dotaci na opravu Městského divadla ve Zlíně schválili krajští zastupitelé. Kvůli odpadávání obložení je průčelí budovy už dva roky obklopené lešení a ploty. Celková obnova ale bude výrazně dražší. Poslední odhad zřizovatele činí 145 milionů korun. Primátor Zlína Jiří Korec (ANO) doufá, že se podaří ještě ušetřit. Oprava fasády by měla začít na jaře příštího roku.
před 12 hhodinami

Téměř na třetině stanic padly teplotní rekordy

Teplotní rekord pro 8. prosinec padl na 53 ze 172 meteorologických stanic, které fungují alespoň třicet let. Nejtepleji bylo v Žatci, kde teploměr dosáhl patnácti stupňů Celsia. Nové maximum má i nejstarší česká stanice v pražském Klementinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadprůměrně teplo má být i v dalších dnech, zejména v Čechách se vyjasní.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Čech ani Němec, jsem Znojemák, říká Josef Vlasák

Josef Vlasák se narodil pět let před druhou světovou válkou do česko-německé rodiny. Nepovažuje se za Němce ani za Čecha – říká o sobě, že je Znojemák. Jeho rodiče se před válkou hlásili k německé národnosti. Otec, ač aktivní antifašista, musel v roce 1940 narukovat do wehrmachtu. Díky jeho postojům se rodina po válce vyhnula odsunu. Amatérský fotograf a sběratel historických snímků je spoluautorem knihy Milované Znojmo a před deseti lety se stal čestným občanem města.
před 15 hhodinami

V osadě Bedřiška zbourali dům, aktivisté protestovali na zastupitelstvu

V pondělí ráno proběhla demolice domu v bývalé hornické kolonii Bedřiška v Ostravě. Bourání začalo kolem půl sedmé, zhruba o půl deváté již dům, který v minulých dnech bránili aktivisté, nestál. Mluvčí obyvatel Bedřišky Eva Lehotská kroky městského obvodu odsoudila. Podporovatelé osady Bedřiška pak před polednem protestovali proti demolici na jednání zastupitelstva a odpoledne na náměstí. Kromě verbální výměny názorů se vše obešlo bez incidentů.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Česko je na prahu chřipkové epidemie

Tuzemsko stojí podle hlavní hygieničky Barbory Mackové na prahu chřipkové epidemie. Podle dat za minulý týden přibylo v Česku od týdne předchozího nemocných asi o šestinu, roste zejména počet nemocných dětí ve školním věku. Mezi různými infekcemi dýchacích cest se zvýšil podíl chřipky, pacientů za týden přibylo skoro o třetinu, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ).
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hejtmanem Karlovarského kraje se stal Petr Kubis

Zastupitelé Karlovarského kraje v pondělí zvolili novým hejtmanem Petra Kubise (ANO). V čele kraje střídá Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), která v listopadu rezignovala z rodinných důvodů. Kubis je bývalým policistou a úřadujícím starostou Sokolova. V říjnu byl zvolen do sněmovny, poslaneckého mandátu se ale vzdal.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Večer ho přemalovali, ráno tam byl zas. Lennonova pomníku se komunisté báli

Místem jedněch z prvních protirežimních akcí v komunistickém Československu, které předznamenaly listopad 1989, byla i takzvaná Lennonova zeď. Ta v Praze na Velkopřevorském náměstí vznikla několik dnů poté, co se před 45 lety v New Yorku poblíž Central Parku ozvalo pět výstřelů. Duševně nemocný Mark Chapman tam 8. prosince 1980 před jedenáctou hodinou večer postřelil hudebníka Johna Lennona. Bývalý člen skupiny Beatles pak během několika minut zemřel. Po celém světě se následně zvedla mohutná vlna piety, která se přelila až do mírových happeningů.
před 21 hhodinami
Načítání...