Squatt v Zátkových sodovkárnách nahradí luxusní byty

České Budějovice - Z map Českých Budějovic nenávratně zmizela zpustlá Zátkova sodovkárna. Pozemek koupil soukromý investor a bagry srovnaly základnu squatterů a narkomanů se zemí. V areálu by měl vzniknout luxusní bytový komplex za 230 milionů korun. Přípravné práce na objektu, jenž se nachází u Vltavy poblíž historického centra města, začnou v těchto dnech. Radost má hlavně radnice, která se zbavila problematického místa, narkomani se ale rozptýlili po celém městě a streetworkeři tak mají naopak plné ruce práce.

Sodovkárna stála na břehu Vltavy téměř 120 let, už několik let ale byla uzavřená. Podle streetworkera ze sdružení Prevent Kamila Podzimka se postupně do areálu začali stahovat téměř všichni uživatelé drog z Českých Budějovic: „Byly jich tam desítky.“ Streetworkeři se tak nyní snaží zjistit, kam se narkomani přesunuli. Radnice ale demolici uvítala. „Byl to opravdu vřed města České Budějovice,“ řekl ČT náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

V areálu má vzniknout 126 nadstandardně řešených bytů. Každý z nich bude mít terasu. První lidé by se měli nastěhovat na jaře 2013. „Projektem chceme oživit krásnou lokalitu a propojit ji s blízkým parkem,“ uvedl stavitel bytových domů Karl-Heinz Grieger. Kromě bytového komplexu vznikne hned vedle administrativní budova.

Bytový komplex stojí v těsné blízkosti Vltavy. Podle architekta Pavla Hraba však nehrozí, že by v případě povodní velká voda zničila byty. Celá stavba totiž bude stát na pilířích, které budou nad možnou výškou hladiny stoleté vody: „Pokud by se skutečně řeka vylila takovým způsobem, voda pouze proteče pod komplexem a samotný objekt ani nezasáhne.“

Reportáž Aleše Hazuky (zdroj: ČT24)