Spor s památkáři dospěl až k trestnímu oznámení

Plzeň - Nelegálně pořízené fotografie jsou předmětem trestního oznámení, které podal ředitel hradu Loket na Sokolovsku Václav Lojín na pracovníky Národního památkového ústavu. Ti fotografie pořídili, aby zdokumentovali poškozování jedné z městských památek. Spor nyní řeší policie. Ředitel Lojín totiž tvrdí, že do objektu vnikli nedovoleně a fotografie odmítá uznat za právoplatné důkazy.

Spor se vede o jeden z nejzanedbanějších domů v Lokti. Stojí na cestě k hradní bráně. Město dlouho usilovalo o jeho odkoupení od soukromých majitelů. Na začátku roku se to povedlo. „Ten dům je naprostá ruina již dvacet let. Nikdo se o dům nestaral, my jsme rádi, že jsme ho získali a chceme ho opravit,“ vysvětluje ředitel hradu Loket Václav Lojín.   

Památkáři ale zatím nedošli se správou hradu ke shodě o způsobu opravy. Ředitel Lojín tvrdí, že nechal alespoň vyklidit suť. Památkáři ale mluví o demoličních pracích a dali podnět ke správnímu řízení o poškození památky. K němu přiložili fotografie, které to mají doložit. Správa hradu kontruje trestním oznámením. „My se pouze bráníme řízením, protože podle správního řádu podklady získané nelegálně nesmí být v řízení použity,“ uvádí v souvislosti se správním řízením ředitel Lojín. „Část fotek byla pořízena zvenku, některé byly zřejmě udělány přes okno, ale to přesně nevím. Tak dalece jsem to nezkoumal,“ objasňuje ředitel Národního památkového ústavu v Lokti Roman Procházka.    

Policie případ řeší, ale bližší informace neposkytla. „K tomuto případu nelze sdělit bližší informace, protože šetření ještě probíhá a nebylo ukončeno,“ uvádí velitel obvodního ředitelství Policie ČR v Lokti Martin Götzl.    

Na výrok policie čeká příslušný úřad, který vede řízení proti správě hradu. „Fotografie jsou součástí spisu, ale nemůžu s nimi argumentovat, protože, pokud budou fotky prohlášeny za nezákonně pořízené, nemohou být v případu použity,“ dodává k případu zástupce stavebního úřadu v Sokolově Irena Kučková.    

Správa hradu koupila domek proto, aby ho přestavěla na nové informační centrum a prodejnu vstupenek.