Okresní soud v Liberci uložil osmi mužům obviněným z nedovoleného ozbrojování podmíněné tresty. Neoprávněně měli ve vlastnictví desítky zbraní včetně samopalů. Rozsudkem soud stvrdil dohodu o vině a trestu, kterou obvinění muži uzavřeli se státním zástupcem. Verdikt zatím není pravomocný, protože si státní zástupce nechal lhůtu na rozmyšlenou. Obviněným hrozilo až osm let vězení.
Soud v Liberci potrestal osm mužů za nedovolené ozbrojování podmínkami. Dohodli se na vině a trestu
Policisté zajistili před třemi lety při domovních prohlídkách 97 střelných zbraní, z toho 26 samopalů, a také přes 24 tisíc nábojů. Později zjistili, že některé ze zbraní drželi muži legálně. Podle státního zástupce Miroslava Mareše ale nezjistili, že by s některou ze zajištěných zbraní byl spáchán násilný trestný čin. „Proto znalecké zkoumání trvalo tak dlouho, protože zbraně byly podrobeny těmto expertizám. Jednalo se vesměs o zbraně, které před tím byly znehodnoceny a opět uvedeny do funkčního stavu,“ řekl Mareš.
V případu bylo původně devět obviněných, jeden z nich ale během vyšetřování zemřel. Osmi mužům z Liberecka, Jablonecka a Pardubicka soud ve čtvrtek uložil podmíněné tresty od 26 měsíců do tří let se zkušební dobou od 30 měsíců do pěti let a rozhodl o zabavení zbraní. Dvěma mužům navíc za předchozí porušení podmínky uložil probační dohled. Případem v takovém rozsahu se liberecký soud podle předsedkyně senátu Denisy Šmídové zabýval poprvé.
Nešlo o organizovanou skupinu
Vyšetřování případu trvalo zhruba tři roky. Před soudem stanuli muži, pro které byly zbraně koníčkem. „Naštěstí nešlo o nějakou organizovanou skupinu, ale byli to jedinci na sebe navázaní v rámci svého zájmu o zbraně,“ řekla předsedkyně senátu.
Díky uzavření dohody o vině a trestu se dokazování u soudu v případu neprovádělo. Státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou na odvolání kvůli kontrole položek, u kterých soud rozhodl, že propadnou státu. „Je třeba zkontrolovat trest propadnutí věci, kdy se jedná o desítky položek a je potřeba zjistit, zda soud ve všech případech vyhověl návrhu,“ řekl po vynesení rozsudku státní zástupce. Nepředpokládá ale, že by se odvolal.
Zprovozňovali i nefunkční zbraně
Policisté se případem začali zabývat v listopadu 2018, kdy na Frýdlantsku zadržela dva z obviněných, kteří stříleli ze samopalů v lese nedaleko hlavní silnice. Policie už dříve uvedla, že zbraně, střelivo i prekurzory k výrobě střeliva si obvinění opatřovali částečně na burzách nebo přes internetovou inzerci. Nakupovali i nefunkční zbraně, které dokázali uvést do provozuschopného stavu.
Někteří obvinění měli doma dílny, kde upravovali koupené nefunkční zbraně do střelbyschopného stavu. „Zbraně byly upravované s jistou mírou sofistikovanosti,“ řekl v průběhu vyšetřování Zdeněk Chmelík z policejního odboru služby pro zbraně. Za jednu ze zajímavějších zbraní pro sběratele označil tehdy italský samopal s dřevěnou pažbou z roku 1938.