Schindlerova továrna je kulturní památkou

Areál bývalé továrny Oskara Schindlera v Brněnci na Svitavsku prohlásilo ministerstvo kultury památkou. Rozhodnutí zatím není pravomocné. V současnosti jsou staré tovární budovy ve špatném stavu, mnohým chybí střecha, některým i části zdí. V areálu by měl vzniknout památník holocaustu.

Že bude stará Schindlerova továrna v Brněnci kulturní památkou, ještě není stoprocentně jisté. Ministerstvo sice rozhodlo, ale zatím ještě ani není možné se proti tomu odvolat. „Zatím se nám nevrátila doručenka od jednoho účastníka, poté poběží odvolací lhůta,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Ministerstvo se navíc bude zabývat žádostí Nadačního fondu Šoa a Oskara Schindlera o „povýšení“ areálu na národní kulturní památku. „Jako důvod uvádíme, že jde o jediný stavebně dochovaný skutečný nacistický koncentrační tábor na území České republiky,“ uvedl předseda správní rady fondu Jaroslav Novák.

Nadační fond by měl továrnu získat - Novák již dříve řekl, že se s dosavadním vlastníkem domluvil na převodu za láhev piva. Spolupráci při vytváření památníku přislíbila i místní samospráva.

Obec se ostatně snažila přetvořit areál v památník již v minulém desetiletí, z plánu však sešlo kvůli nedostatku peněz. Továrnu – koncentrační tábor v Brněnci považuje Jaroslav Novák za světově nejznámější českou památku díky filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam.

Kromě opravených zděných budov by měly součástí památníku být také repliky dřevěných objektů, které sloužily jako ubytovny vězňů. Fond chce podobu továrny z období konce války věrně napodobit, chce proto postavit i strážní věže. Součástí má být také expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů.

Židé v továrně vyráběli protileteckou munici

Brněnecká továrna byla pobočkou koncentračního tábora Gross Rosen, který se nacházel na území dnešního Polska v Dolním Slezsku, zhruba 60 kilometrů jihozápadně od města Vratislav.

Židé v Brněnci vyráběli protiletadlovou munici. Původně pro Schindlera pracovali v jeho krakovské továrně na smaltované výrobky. V roce 1943 byl Oskar Schindler, který původně vnímal vězně z krakovského ghetta především jako levnou pracovní sílu, svědkem likvidace ghetta a začal vězňům pomáhat.

Přesun Židů z Krakova do Brněnce, jenž tehdy nespadal pod protektorát, ale přímo pod třetí říši, proběhl v roce 1944. Nacisté se v té době už začali stahovat před přibližující se Rudou armádou. Schindler sestavil seznam židovských zaměstnanců, které prohlásil za nezbytné pro chod své továrny. Zachránil tak 1200 lidí.

V bývalé Schindlerově továrně již proběhlo to nejdůležitější – sanace ekologické zátěže, na kterou získal peníze Pardubický kraj a skončila loni v prosinci. Podívejte se, jak areál vypadal ještě v létě 2015, kdy ho zdokumentoval fotograf webu ČT24 Jan Langer:

Továrna fungovala ještě dlouho po válce. Po roce 1989 v Brněnci vyráběla textil společnost Vitka. Poté, co se dostala v roce 2004 do insolvence, koupila závod firma Bustrex a přejmenovala ho na Vitka Textiles. V roce 2011 ale skončila v konkursu i ona a výroba byla zastavena. Letos v únoru získala areál v dražbě za 3,4 milionu korun liberecká společnost Česká pozemková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 17 mminutami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 16 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 17 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 20 hhodinami
Načítání...