Sběrny si stěžují, že přišly o zákazníky

Havířov - Výkup kovů se v některých sběrnách po zavedení bezhotovostních plateb prakticky zastavil. Podle provozovatelů se výkup šrotu přesune k překupníkům, anebo do Polska. Podle ministerstva životního prostředí čeké zákony vývoz odpadu zakazují. Polské úřady zase tvrdí, že Češi mohou v Polsku odevzat šrot do 20 kilogramů.

Sběrny odhadují, že mohou přijít až o třetinu dříve vykupovaných kovů a že budou muset propouštět. „Lidé jsou z té situace velmi dezorientovaní. Chodí se ptát, jestli se vůbec vykupuje,“ říká vedoucí výkupu havířovské sběrny surovin Martin Andreas. „Na konci února jsme počítali zákazníky v řádu stovek, dnes to není ani desítka,“ potvrzuje další pracovník sběrny. Míní, že kovový šrot teď skončí buď v Polsku, nebo v zóně šedého obchodu.

Například v první sběrně za hranicí v polském Těšíně její zaměstnanci ale tvrdí, že Čechy s kovovým odpadem odmítají. Někteří to zkoušejí. Muž z Havířova odešel s nepořízenou, přestože je původem Polák. „Přišel jsem se zeptat, ale řekli, že neberou,“ potvrzuje.

Polské a české úřady se v tom neshodnou. Poláci s odvoláním na Evropskou unii tvrdí, že Češi mohou starý šrot v polských sběrnách udávat. „Český občan může prodat v Polsku šrot o objemu do 20 kilogramů. Může jej volně převézt přes hranici a ve sběrně v Polsku, pokud splní všechny formality, prodat,“ uvádí Krajský inspektorát ochrany životního prostředí v Katovicích.

Podle českého ministerstva životního prostředí je ale převoz šrotu přes hranice zakázaný. „Pokud by to někdo dělal, bylo to v rozporu s nařízením o přeshraničním pohybu odpadu. Penalizace v takovém případě může jít až do jednoho milionu korun,“ uvádí ředitel odboru odpadů ministerstva Jaromír Manhart.

V Polsku jsou výkupní ceny až o pětinu vyšší, což mnohé láká. Například před třemi lety tam někdo prodal ukradené pamětní desky z Frýdecko-Místecka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platila výstraha před ledovkou

Na severu Čech se mohla v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten varoval před úrazy a komplikacemi v dopravě. Během noci na neděli má riziko mrznoucích srážek pominout.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Lidé po Vánocích vyrazili za sportem. Nejen na hory, ale i do měst

Mnozí lidé volné dny využívají k aktivnímu odpočinku – a to nejen na horách, ale i ve městech. Třeba v Praze zájemci už po sedmnácté využívají akci Týden sportu zdarma. Vybírat mohou ze čtyř desítek možností, mezi nimiž nechybí plavání, tenis nebo tanec. Organizátoři doporučují si místo rezervovat. V Ostravě je pak bezplatně přístupné Vánoční kluziště a v Brně mají zase k dispozici Masarykův okruh běžci i pěší.
před 2 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 14 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 16 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 17 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 17 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
26. 12. 2025

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
26. 12. 2025
Načítání...