Tělovýchovná jednota ve Frenštátu pod Radhoštěm vychovává od roku 1973 skokany na lyžích světové úrovně. Nyní se však obává zájmu spekulantů o pozemky přímo pod můstkem, které stát nabízí dalším zájemcům. O osudu unikátního areálu již chce podle zjištění redaktorky České televize Pavly Daňkové jednat se zástupci ministerstva financí i samotné město.
Rodí se zde skokani světové špičky. Čáru přes rozpočet udělal stát, který prodává území pod můstky
S můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm je nedílně spojeno jméno olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Právě jeho sportovní úspěchy spojily Beskydy se skoky na lyžích. Zdejší areál je v rámci letní přípravy sportovců v České republice nezastupitelný.
„V areálu máme čtyři můstky, mohou tady skákat i děti a skáče tady i reprezentace. Je to jeden z mála komplexních areálů v České republice,“ sdělil Roman Klíma, předseda T. J. Frenštát pod Radhoštěm.
Na části povrchů pod můstky je položena speciální hmota v ceně milionů korun, která dovoluje trénovat skoky i v létě. Protože skokanské můstky patří tělovýchovné jednotě, stát jí pozemky nabídnul k prodeji přednostně za necelé dva miliony tři sta tisíc korun.
„Tolik peněz ale sdružení nemá,“ poznamenala Pavla Daňková. V České republice je sport podhodnocený, jsou to pro nás velké peníze, potvrdil Roman Klíma.
- Frenštát p. R. a jeho okolí – Radhošťské Beskydy – patří k tradičním oblastem lyžařského sportu v České republice. Začátky organizovaného lyžování v Beskydech se datují okolo roku 1910 a jsou svázány v prvé řadě s činností Pohorské jednoty Radhošť, Klubu českých turistů, Sokola a Svazu lyžařů.
- Prvními lyžaři byli němečtí úředníci z Moravské Ostravy vyškolení v lyžařském umění v Alpách, později – v letech 1912 až 1914 – již byly na Pustevnách pořádány nedělní kurzy pro pokročilé lyžaře. První světová válka zastavila rozvoj lyžařského sportu a nový rozmach nastal v poválečném období. V Beskydech byly budovány sjezdařské, slalomové a běžecké tratě, sáňkařská dráha a skokanské můstky.
- V roce 1940 byla postavena sedačková lanovka z Ráztoky na Pustevny – první ve střední Evropě. Beskydy se stávaly významným lyžařským střediskem, místem konání významných lyžařských soutěží včetně mistrovství Svazu lyžařů RČS a mezinárodních závodů.
- Nejúspěšnější lyžařskou disciplínou od konce 60. let je skok na lyžích, především zásluhou olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Jeho úspěchy daly impulz k projektu střediska skokanských můstků s umělou hmotou na svazích Horeček. Po jeho triumfu na X. ZOH v Grenoblu roku 1968, kde pro ČR vybojoval první zlatou medaili, byl v rekordním čase 40 dnů vybudován můstek s kritickým bodem K=42. V tomtéž roce byla zahájena stavba můstků s parametry P=72 a K=90. Všechny dle projektu Josefa Zity.
- V letech 1969 až 1973 byl vybudován areál můstků v dnešní podobě včetně parkoviště a večerního osvětlení. Můstek K=90 byl jako první na světě této velikosti pokryt umělou hmotou.
- Každoročně je zde pořádáno několik závodů za účasti světové špičky. Frenštátští lyžaři využívají skokanský areál především k výchově mladých skokanů. V 90. letech bylo při TJ Frenštát vytvořeno Tréninkové centrum.
- V současnosti jsou ve skokanském areálu na Horečkách v provozu čtyři skokanské můstky K95, K45, K20, K9, které všechny prošly rekonstrukcí, včetně modernizace profilů a položení nové finské hmoty.
- Zdroj: www.frenstatpr.cz
Stát připravuje další výběrové řízení
Po prvním kole výběrového řízení stát připravuje druhé. To by mělo být vyhlášeno zřejmě v dubnu. Cena zůstává stejná. Tělovýchovná jednota se obává toho, že nový vlastník může žádat velký nájem a můstky by se proto musely uzavřít. „Nebo bude chtít odstranit stavbu,“ dokončil její předseda.
Zastupitelstvo Frenštátu pod Radhoštěm chce o možné koupi pozemků pod můstky jednat. „Uvidíme, jaké budou podmínky. Na to téma jsme už hovořili,“ potvrdila starostka města Zdeňka Leščišinová (SNK Naše Beskydy).