Rodí se zde skokani světové špičky. Čáru přes rozpočet udělal stát, který prodává území pod můstky

Obava o prodej pozemků pod můstky (zdroj: ČT24)

Tělovýchovná jednota ve Frenštátu pod Radhoštěm vychovává od roku 1973 skokany na lyžích světové úrovně. Nyní se však obává zájmu spekulantů o pozemky přímo pod můstkem, které stát nabízí dalším zájemcům. O osudu unikátního areálu již chce podle zjištění redaktorky České televize Pavly Daňkové jednat se zástupci ministerstva financí i samotné město.

S můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm je nedílně spojeno jméno olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Právě jeho sportovní úspěchy spojily Beskydy se skoky na lyžích. Zdejší areál je v rámci letní přípravy sportovců v České republice nezastupitelný.

„V areálu máme čtyři můstky, mohou tady skákat i děti a skáče tady i reprezentace. Je to jeden z mála komplexních areálů v České republice,“ sdělil Roman Klíma, předseda T. J. Frenštát pod Radhoštěm.

Na části povrchů pod můstky je položena speciální hmota v ceně milionů korun, která dovoluje trénovat skoky i v létě. Protože skokanské můstky patří tělovýchovné jednotě, stát jí pozemky nabídnul k prodeji přednostně za necelé dva miliony tři sta tisíc korun.

„Tolik peněz ale sdružení nemá,“ poznamenala Pavla Daňková. V České republice je sport podhodnocený, jsou to pro nás velké peníze, potvrdil Roman Klíma.

Úřad pozemky nepotřebuje pro svou činnost, proto je nabídl všem ostatním organizačním složkám státu. Pro stát se tedy jedná o pozemky nepotřebné a státem nevyužité.
Radek Ležatka
mluvčí, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
  • Frenštát p. R. a jeho okolí – Radhošťské Beskydy – patří k tradičním oblastem lyžařského sportu v České republice. Začátky organizovaného lyžování v Beskydech se datují okolo roku 1910 a jsou svázány v prvé řadě s činností Pohorské jednoty Radhošť, Klubu českých turistů, Sokola a Svazu lyžařů.
  • Prvními lyžaři byli němečtí úředníci z Moravské Ostravy vyškolení v lyžařském umění v Alpách, později – v letech 1912 až 1914 – již byly na Pustevnách pořádány nedělní kurzy pro pokročilé lyžaře. První světová válka zastavila rozvoj lyžařského sportu a nový rozmach nastal v poválečném období. V Beskydech byly budovány sjezdařské, slalomové a běžecké tratě, sáňkařská dráha a skokanské můstky.
  • V roce 1940 byla postavena sedačková lanovka z Ráztoky na Pustevny – první ve střední Evropě. Beskydy se stávaly významným lyžařským střediskem, místem konání významných lyžařských soutěží včetně mistrovství Svazu lyžařů RČS a mezinárodních závodů.
  • Nejúspěšnější lyžařskou disciplínou od konce 60. let je skok na lyžích, především zásluhou olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Jeho úspěchy daly impulz k projektu střediska skokanských můstků s umělou hmotou na svazích Horeček. Po jeho triumfu na X. ZOH v Grenoblu roku 1968, kde pro ČR vybojoval první zlatou medaili, byl v rekordním čase 40 dnů vybudován můstek s kritickým bodem K=42. V tomtéž roce byla zahájena stavba můstků s parametry P=72 a K=90. Všechny dle projektu Josefa Zity.
  • V letech 1969 až 1973 byl vybudován areál můstků v dnešní podobě včetně parkoviště a večerního osvětlení. Můstek K=90 byl jako první na světě této velikosti pokryt umělou hmotou.
  • Každoročně je zde pořádáno několik závodů za účasti světové špičky. Frenštátští lyžaři využívají skokanský areál především k výchově mladých skokanů. V 90. letech bylo při TJ Frenštát vytvořeno Tréninkové centrum.
  • V současnosti jsou ve skokanském areálu na Horečkách v provozu čtyři skokanské můstky K95, K45, K20, K9, které všechny prošly rekonstrukcí, včetně modernizace profilů a položení nové finské hmoty.
  • Zdroj: www.frenstatpr.cz

Stát připravuje další výběrové řízení

Po prvním kole výběrového řízení stát připravuje druhé. To by mělo být vyhlášeno zřejmě v dubnu. Cena zůstává stejná. Tělovýchovná jednota se obává toho, že nový vlastník může žádat velký nájem a můstky by se proto musely uzavřít. „Nebo bude chtít odstranit stavbu,“ dokončil její předseda.

Zastupitelstvo Frenštátu pod Radhoštěm chce o možné koupi pozemků pod můstky jednat. „Uvidíme, jaké budou podmínky. Na to téma jsme už hovořili,“ potvrdila starostka města Zdeňka Leščišinová (SNK Naše Beskydy).