Rekonstrukci pavilonu interny v Kyjově zbrzdil výběr firmy

Kyjov (Hodonínsko) – Pavilon interny v kyjovské nemocnici je ve špatném stavu. Budova má popraskané stěny, poškozenou střechu a také řadu dalších vad, které nejsou na první pohled vidět. Vedení nemocnice proto chce co nejdříve zahájit rekonstrukci. Zdržení však nastalo ještě před zahájením prací, když výběrové řízení vyvolalo pochybnosti. Teď je zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Havarijní stav budovy interny kyjovské nemocnice je patrný na první pohled. „Je nutné ji v co nejkratší době rekonstruovat,“ zdůraznil ředitel Petr Svoboda. Podle původních plánů už se mělo začít s opravami, jenže kvůli výběru firmy se celé řízení zpozdilo. Do výběrového řízení se sice přihlásily čtyři firmy, všechny podmínky ale dokázala splnit jen jediná. „Z toho důvodu komise doporučila zadavateli, aby zakázku zrušil. Určitě není správné, pokud zůstane jen jedna firma, aby byla vybrána. Navíc neměla nejnižší nabídku,“ kritizoval člen komise a náměstek hejtmana Václav Božek (ČSSD).

S tím ale vedení nemocnice jako zadavatel zakázky nesouhlasilo, a proto si nechalo zpracovat vlastní právní analýzu situace. „Měl jsem dvě možnosti – svolat novou komisi, nebo rozhodnout sám. Vzhledem k tomu, že přestavba interního pavilonu spěchá, protože v zimě by to bylo komplikované, tak jsem se rozhodl celou věc urychlit,“ uvedl ředitel Svoboda. Podle něj má vybraná firma nejkratší dobu dodávky a druhou nejnižší cenu. Paradoxně je to jedna z těch, které komise původně vyřadila.

Ředitelovo rozhodnutí se nelíbí ani členům komise ani firmám, které neuspěly. Jedna z nich proto podala podnět k ÚOHS. Úřad tendr prošetřuje, správní řízení o pokutě zatím nezahájil. Konečné rozhodnutí ale padne v následujících dnech – do 1. srpna musí ředitel s vybranou firmou podepsat  smlouvu, navíc se práce musí stihnout do zimy, aby se pacientů dotkly co nejméně.

  • Dveře jsou úzké, postele s pacienty tudy projíždí jen s obtížemi zdroj: ČT Brno
  • Střechou do budovy zatéká zdroj: ČT Brno

Podle odborníků je nerespektování doporučení komise výjimečné. Aby bylo legální, je nutné splnění jedné důležité podmínky. „Zcela jednoznačně lze ze zákona o veřejných zakázkách dovodit, že hodnotící komise by musela porušit nějaké ustanovení tohoto zákona. Zákon předpokládá, že pokud zadavatel zjistí, že jej hodnotící komise porušila, rozhodne o novém posouzení a hodnocení nabídek,“ vysvětlil vedoucí právního oddělení firmy Otidea Marek Šrámek.