Pro obyvatele Kotle v Podještědí je voda důležitější než uran

Kotel/Podještědí - Obyvatele Kotle v Podještědí vyděsila těžká technika, která dorazila na louku nad jejich osadou. V tom místě se nachází ložisko uranu, všichni to vědí a lidé se začali obávat, že stroje už sondují jeho kvalitu kvůli těžbě. Firma Diamo je ale pro tuto chvíli uklidnila, pouze zabezpečovala staré sondy, aby neohrožovaly vodu v podzemí. Přesto si společnost stojí za svým a tvrdí, že v horizontu 20ti let zde těžební práce začnou, stát určitě uran v zemi nenechá.

Obyvatelé Kotle upozornili úřady na vrtné soupravy, k žádnému pochybení však nedošlo. Těžař se naopak snažil ochránit podzemní ložisko pitné vody před chemikáliemi, které unikaly ze starých sond.„Vyděsilo nás to, ale zjistili jsme, že to jsou sanační práce,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Naše Podještědí Petra Blahovcová. Ředitel státního podniku Diamo Stráž pod Ralskem Jiří Jež doplnil: „Ty sondy by mohly umožnit, aby ty vody spolu komunikovaly, a proto je pro jistotu likvidujeme.“

Podle Diama těžba uranu v lokalitě Kotel v horizontu 20 let skutečně začne, pod zemí se tu nachází ložisko na ploše 10,5 kilometru čtverečních. „Nyní čekáme na pokyn vlády, kdy máme začít těžit. Ten pokyn určitě přijde v horizontu 20 let, stát v žádném případě uran v zemi nenechá,“ dodal ředitel Jež.

Místní to však odmítají, ložisko je podle nich k těžbě naprosto nevhodné. „Ložisko, které je pod obcí Kotel, je v tuto chvíli technicky netěžitelné,“ prohlásil místostarosta Českého Dubu Martin Bobek (ODS). Jeden z odpůrců těžby Josef Jadrný (SZ) podtrhl: „Hlubinná těžba určitě nepřichází v úvahu. A vzhledem k tomu, jak je tam nízká koncentrace a jak velice jsou ohroženy zásoby spodních vod, chemická těžba v úvahu nepřichází také.“ Petra Blahovcová neztrácí naději: „Tlak na těžbu uranu tady bezpochyby je, ale my jsme přesvědčeni, že voda je daleko cennější surovina než uran.“

Protože odpůrci s těžbou uranu nesouhlasí, napadli například vyhlášení tzv. Ochranného ložiskového území, je to podle nich první legislativní krok k zahájení těžby. Právě tuto ochranu uranového ložiska loni vyhlásilo ministerstvo životního prostředí, podle odpůrců byl postup ale nezákonný. Navíc jsou připraveni opakovaně demonstrovat.

V oblasti pod Stráží pod Ralskem se nachází obrovské jezero jedů a chemikálií, je zde 4,5 milionu litrů kyseliny sírové a pod tímto zamořeným jezerem se nachází jedna z největších zásobáren pitné vody v Česku. Aby nedošlo ke kontaminaci, vybudoval se zde rozsáhlý a velmi složitý systém tlakových kanálů. Likvidace jedů zatím probíhá 15 let a dosud si vyžádala desítky miliard korun. Už nyní je ale jisté, že sanace bude muset probíhat ještě dalších minimálně 50 let. Ze státního rozpočtu si tedy vyžádá mnohem víc peněz.

Diamo si ale stojí za svým a tvrdí, že těžební technologie udělaly v posledních letech obrovský pokrok.

Načítání...