Podzemí kostela v Dolních Chabrech je v ohrožení

Dolní Chabry (Praha) – Románskému kostelu Stětí svatého Jana Křtitele v obci Dolní Chabry hrozí, že přijde o unikátní podzemní vykopávky. Neodborně provedená rekonstrukce ze sedmdesátých let, při které se podzemní prostory odkryly, způsobila praskání zdí. Podle archeologů zřejmě bude nutné vykopávky z jedenáctého století zasypat. Přes své nepopíratelné umělecko-historické hodnoty nepatří kostel k příliš známým a často navštěvovaným památkám Prahy především proto, že leží na vzdáleném okraji metropole.

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech by se dal popsat také jako tři v jednom. Jako jediná románská stavba na území Prahy v sobě skrývá pozůstatky dvou ještě starších sakrálních budov. „Jestliže kostel datujeme asi do poloviny nebo třetí čtvrtiny 12. století, s rotundou se dostáváme někam na přelom 11. a 12. století a ta podélná stavba je ještě starší,“ uvedl archeolog Michal Tryml. Při rekonstrukci kostela před pětatřiceti lety byly v hloubce dvou metrů objeveny základy původních staveb: patka, jež nesla tribunu kostela, a také dlaždice z pálené hlíny se zajímavými reliéfy. „Většina z reliéfů se na území Čech vůbec nevyskytuje. Z těch s lidskými postavami lze jmenovat poprsí císaře Nera nebo Daniel v jámě lvové,“ dodal Michal Tryml.

Jenže právě odkryté podzemí stojí podle archeologů za špatným technickým stavem kostela. Způsobuje práskání zdí a vzlínání vlhkosti do románských fresek. Stále častěji se tedy mluví o nutnosti ho zasypat. Ještě letos statici společně s památkáři rozhodnou, zda je možné v kostele podzemní vykopávky zachovat a navrhnou způsob opravy celé budovy. Finanční pomoc přislíbil také magistrát. „To je věc, která je vyloženě na grant města, myslím, že má velikou šanci, pokud si požádají, v příštím roce peníze dostat,“ potvrdil ředitel Odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy Jan Kněžínek.

Nahrávám video

Jedinečnou a možná i poslední šanci prohlédnout si podzemí kostela, které je jinak nepřístupné, mají starousedlíci i návštěvníci Chaber v neděli 25. dubna v rámci Mezinárodního dne památek.

Románskému kostelu Stětí svatého Jana Křtitele v obci Dolní Chabry hrozí, že přijde o unikátní podzemní vykopávky.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

MotoGP v Brně doprovodí posílení MHD i policejní opatření

Na Masarykově okruhu v Brně v pátek začíná Velká cena České republiky silničních motocyklů (MotoGP). Pořadatelé dokončují přípravy areálu, přijíždějí kamiony závodních týmů a na nápor návštěvníků se připravují také kempy v okolí. Policie chystá rozsáhlá bezpečnostní a dopravní opatření, Dopravní podnik města Brna posílí spoje mimořádnými autobusovými linkami.
před 1 hhodinou

Uchazečům o řidičák zavařili obvinění komisaři

Zásahy proti úplatným zkušebním komisařům komplikují život uchazečům o řidičský průkaz. Leckde totiž musejí na závěrečnou jízdu čekat i několik měsíců. Třeba v Praze-západ, kde po zatýkání na černošické radnici zůstali z původních dvanácti komisařů jen tři.
před 1 hhodinou

Kvůli opravě železničního mostu se řidiči rok nedostanou po Hlučínské do centra Ostravy

Kvůli opravě železničního mostu v Ostravě-Přívoze neprojedou řidiči od 17. června zhruba rok po Hlučínské ulici směrem do centra Ostravy. Budou muset využívat objízdné trasy. Hlučínská ulice je součástí silnice I/56 a představuje klíčové spojení centra krajského města s městskými obvody Petřkovice a Lhotka, městem Hlučín na Opavsku i okolními obcemi.
před 12 hhodinami

Plzeň odkoupí rozhlednu na Chlumu za cenu z aukce

Plzeň získá do svého majetku jednu z nejznámějších rozhleden v okolí. Věž na vrchu Chlum odkoupí za více než 4,5 milionu korun, o jejichž výši rozhodla aukce. Využití předkupního práva zastupitelé jednomyslně schválili, část z nich ale upozorňovala na téměř osminásobný rozdíl mezi kupní cenou a původním znaleckým odhadem.
před 12 hhodinami

Typograf musí mít rád knížky, říká Solpera. Jedna vyšla i o něm

Vyšla kniha o díle Jana Solpery. V publikaci s názvem Typo života běh = Solpera představuje jeden z nejvýznamnějších českých typografů svá písma, loga nebo plakáty. Tvořil také knižní obálky a poštovní známky. Jeho tvorbu také aktuálně připomíná výstava v Plzni.
před 13 hhodinami

Správce Liberty Ostrava žaluje exčleny představenstva o téměř 19 miliard korun

Insolvenční správce zkrachovalé hutní společnosti Liberty Ostrava podal žalobu proti čtyřem bývalým členům jejího představenstva. V žalobě na doplnění pasiv po nich žádá téměř 19 miliard korun. Mezi žalovanými je i bývalý majitel Sanjeev Gupta, sdělil správcův mediální zástupce Michal Štefl.
před 14 hhodinami

Po dlouhém čekání otevřela D49 mezi Martinicemi a Fryštákem

Silničáři ve středu otevřeli 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49 mezi Martinicemi na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Předloni v prosinci zprovoznili první úsek dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Martinicemi dlouhý asi 9,8 kilometru. Vybudování obou přišlo po valorizaci dohromady na 9,5 miliardy korun bez DPH. Práce na stavbě D49 opakovaně zdržely námitky a žaloby ekologických aktivistů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Jiřák se otevřel po rekonstrukci

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí za více než 470 milionů korun. Přibyly desítky stromů, nové povrchy, kašna i opatření pro lepší hospodaření s dešťovou vodou. Nová podoba prostranství však vyvolala i debatu mezi veřejností.
před 18 hhodinami
Načítání...