Po tříhodinové diskusi Brno schválilo aktualizaci územního plánu

Brno – Brněnští zastupitelé dnes schválili aktualizaci územního plánu města. Dokument o více než deseti tisících stranách, který doplňuje téměř tisícovka map, má ale i své odpůrce. Na zastupitelstvo dorazily desítky lidí, kteří se obávají, že nové podmínky umožní hustší zástavbu nebo vznik velkých obchodních center.

Místo zeleně doprava, obchodní centra či legalizace černých staveb. Tak by se daly v kostce shrnout hlavní argumenty odpůrců aktualizace. Lidem vadí třeba přeměna zahrádkářské kolonie v Brně-Žabovřeskách na parcely pro rodinné bydlení nebo záměr postavit nové hypermarkety v Ivanovicích a ve Slatině. Změna územního plánu by pak podle občanských aktivistů šla na ruku developerům, například v případě diskutovaného nákupního centra Aupark, které má vyrůst u autobusového nádraží Zvonařka, v těsné blízkosti velkého nákupního centra Vaňkovka.

Občané k aktualizaci poslali přes čtyři tisíce připomínek. Magistrát jich 1 822 uznal jako platných a 2 365 smetl ze stolu.

Zdroj: www.zelenebrno.cz

Vedení města ale emoce brzdí. „Aktualizaci je potřeba posuzovat rozumem a ne na základě emocí. Lidé jsou pobouřeni zbytečně. Protestují proti věcem, které v návrhu změn vůbec nejsou. Kdyby byly, nevím, která samospráva by je schválila,“ uklidňoval obyvatele Brna náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD), do jehož gesce dnes schválená aktualizace územního plánu spadá.

Kritizované změny územního plánu Brna prošly (zdroj: ČT24)

Podle aktivistů a opozice je aktualizace nepřehledná a v obřím balíku změn jsou drobné formulace, které mohou mít dalekosáhlé dopady. Jako problém vnímají například navyšování indexu podlažních ploch, což v podstatě znamená zahušťování sídlišť. To hrozí například Majdalenkám, části sídliště Lesná. Hustotu obyvatel a tím i výšku domů dosavadní územní plán v případě Majdalenek stanovil na hodnotu 0,6, kterou si místní dokonce vymohli u soudu.

Aktualizovaný plán ale toto číslo navyšuje víc než třikrát, na 2,2. Výsledkem by mohly být až čtyři další devítipatrové domy. „Majdalenky mají už v současné době problémy, poněvadž plocha, která je zastavěná, je natolik využitá a vytížená, že jakékoliv navýšení obyvatel na tomto prostoru by nebylo úplně vhodné,“ uvedl už dříve starosta Brna-severu Rostislav Hakl (ČSSD). V místě mohou nastat problémy s parkováním, nedostatečnou infrastrukturou nebo třeba přeplněnými školkami a školami.

Podobně jsou na tom i lidé v jiných částech, například v Masarykově čtvrti, kde by měl vyrůst sedmipatrový bytový dům. „Zásadním způsobem to změní charakter tohoto území,“ postěžoval si odpůrce aktualizace územního plánu Daneš Grula. Masarykova čtvrť je dnes tvořena převážně rodinnými domy a vilami.

Náročné čtení jen pro trpělivé

Rozsáhlý dokument Aktualizace územního plánu je zveřejněn na webu města Brna. Celá aktualizace má 10 434 stran textu a 871 map. Terčem kritiky se stala i prezentace dokumentu – podle některých se jedná o tisíce stran, ve kterých se nikdo nevyzná, a město se mělo víc snažit, aby svým obyvatelům změny srozumitelně vysvětlilo. Občanské iniciativy proto spustily vlastní web Mám připomínky, jehož prostřednictvím lidé odeslali přibližně sedm stovek námitek k aktualizaci územního plánu. Nyní spustili i stránky Mám lepší plány, kde si lidé mohou prohlédnout ty části aktualizace, které jsou podle aktivistů nejvíc problematické.

Opozice také kritizovala, že zastupitelé měli na prostudování konečné verze rozsáhlého dokumentu jen několik dní, aktualizaci proto navrhli odložit, dopracovat a zabývat se jí znova až za několik měsíců. Dokument se totiž schvaloval jako balík a jednotlivé dílčí změny se nebudou projednávat. Aktualizace nakonec prošla většinou 34 hlasů z 55 zastupitelů. Proti byla hlavně TOP 09 a Strana zelených.

I přes silné kontroverze se zatím jedná jen o dílčí, i když rozsáhlou úpravu stávajícího územního plánu. Zcela nový plán by Brno mělo mít do roku 2020. V něm už se objeví zásadnější změny, například poloha nového nádraží.