Po stopách Šípkové Růženky a Amadea na zámek Žleby

Máte rádi pohádky? Pojeďte se podívat na zámek Žleby, který už dlouhá desetiletí láká filmaře. Natáčela se tu například pohádka Šípková Růženka, režisér Zdeněk Troška si zámek vybral jako kulisu pro svou pohádku Nejkrásnější hádanka a zámek se objevil také v Pavlíčkově Královském slibu. Celý svět pak záběry zámku obletěly v Oscary ověnčeném Formanově filmu Amadeus.

Zámek Žleby má takřka ideální polohu. Je na dosah od oblíbené turistické destinace – sečské přehrady – a taky od chráněné oblasti Železné hory, která láká zejména milovníky přírody, procházek i turistických túr. K zámku Žleby, který se schovává uvnitř parku a obory uprostřed stejnojmenné vísky, vás dovede cesta plná zatáček. Pokud k němu zamíříte autem, budete mít dost možná pocit, že jste se vrátili staletími a jedete koňmo. Serpentiny vás totiž donutí zpomalit na rychlost takřka srovnatelnou s koňským povozem.

Zámek stojí na mírném pahorku a skrývá ho záplava staletých stromů. Dnes už takřka nepoznáte, že se parkem před třemi lety prohnala vichřice Emma, která o kousek dál nedaleko Chrudimi poslala k zemi i rozhlednu Bára.

Máte rádi zbraně? Žleby skrývají historický poklad ze 14. století

Zámek ve svých útrobách skrývá rozsáhlou expozici. Abyste ho prošli celý, je třeba absolvovat dva prohlídkové okruhy. Při prohlídce přitom máte možnost vidět řadu unikátů. Jedním z nich je například rozsáhlá sbírka chladných i palných zbraní. Nejstarší pistole, která je v expozici k vidění, pochází ze 14. století. A turisty mnohdy až překvapí, z čeho se dalo střílet. Zbraň totiž vypadá jako obyčejná trubka.

Zvláště pokud chcete načerpat inspiraci, jak vybavit chalupu, určitě vás zaujme plně vybavená a dosud funkční zámecká kuchyně. Odborníci ji považují za malý technický zázrak. Pokud máte štěstí – obvykle například o Velikonocích –, dostanete ochutnat od místních kuchařek nějaké to sladké pečivo nebo třeba jáhlovou kaši.

V oboře se zabydlela malá zoo

Zámek Žleby neskrývá jen zaprášený nábytek a historické skvosty, v zámecké oboře je někdy až moc živo. Zatímco místní divoká prasata jsou obvykle líná, až si někdy návštěvníci myslí, že jsou vycpaná, daňci, mufloni nebo srnčí zvěř naopak většinou nepostojí. V oboře je k vidění také někdejší chlouba panských obor v Česku – bílí jeleni.

Předci žlebských bílých jelenů se do střední Evropy dostali z Persie, kde žili ve volné přírodě, někdy kolem roku 1780. V Čechách je postupně začaly chovat rody Kinských, Valdštejnů, Schwarzenbergů a Czerninů. Ve většině obor se však bílým jelenům příliš nedařilo. Příbuzenské křížení totiž omezilo jejich plodnost. Počet bílých jelenů tak prudce klesal, v roce 1967 jich v Česku žilo jen něco přes třicet.

Pro osvěžení krve karpatským jelenem do žlebské obory přišel statný samec Bořivoj. K dispozici zde dostal stádo divoce zbarvených jelenů a v plodnosti neselhal. Od té doby se bílým jelenům ve Žlebech daří a stádo se už rozrostlo až na 120 kusů. Pěkně zblízka si Bořivojovy potomky mohou turisté prohlédnout při přikrmování, které probíhá vždy ve 12:00 a v 15:30.

Zámecký park – romantická kulisa pro svatební fotografie

Žlebský zámek se stal vyhledávanou kulisou také pro svatby. Není divu, kromě obory ho obklopuje taky zámecký park. Ten vznikl v 19. století v době, kdy zámek procházel romantickou přestavbou. Architekti přitom podruhé využili strmého svahu, který měl v dobách, kdy byly Žleby ještě hradem, především obranný účel. Na romantice pak parku dodaly meandry řeky Doubravy. Přírodní krásy ještě doplnily šikovné ruce stavitelů – vyrostl zde vodopád a jen o kousek dál šumí splav. Zvláště na jaře zdůrazní krásu parku záplava rozkvetlých rododendronů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stavba D11 zatím zamrzla, i když radiace riziková není

Stavba tří set metrů dlouhého úseku dálnice D11 u Trutnova, kde stavbaři zjistili zvýšenou přírodní radiaci, zatím pokračovat nebude. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vyřešit, jak naloží s popílkem v trase stavby, který má zvýšenou radioaktivitu. Lidem na místě stavby podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle měření nebezpečí nehrozí. Termín dokončení celého úseku dálnice o délce jednadvacet kilometrů podle ŘSD v roce 2028 ohrožený není. Úsek vede z Trutnova na hranici s Polskem.
09:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 5 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 11 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 20 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 22 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
včera v 11:48
Načítání...