Plzeň staví nové divadlo za 818 milionů

Plzeň - Stavba nového kulturního stánku v Plzni dnes po pěti letech diskusí oficiálně začala. Multifunkční divadelní budova v centru města nahradí Komorní divadlo, které je v havarijním stavu. Projekt nového divadla bude stát 818 milionů korun, hotovo bude za dva roky.

Stavba potrvá podle projektu 18 měsíců. Město si dalo podmínku, že hotovo musí být nejpozději do května 2014. „Pokud se nyní začne, tak je rezerva, že by se mohlo skončit o pět šest měsíců dříve,“ řekl náměstek primátora Petr Rund (ODS) při podpisu smlouvy s dodavatelem, firmou Hochtief. Podle něj předá město staveniště v pátek. „Dopadlo to velmi dobře. Cena se výrazně stlačila. Odhad byl 956 milionů korun, ale vysoutěžili jsme cenu 818 milionů korun,“ uvedl. Cena limitovaná zastupitelstvem byla 779 milionů korun, částku 818 milionů pak muselo ještě schválit. Cenu nižší než limitní dal jeden účastník, ale ten neposkytl takové bankovní garance pro případ neplnění smlouvy a skončil druhý. Firem se přihlásilo šest s nabídkami 778 až 961 milionů korun. Nabídka Hochtiefu byla podle Runda nejlepší.

Divadelní budova s restaurací, barem, knihkupectvím, baletní školou a podzemním parkováním pro 200 aut a s dalšími 36 místy nad zemí má podle vedení města i divadla žít po celý den. Vznikne v Jízdecké ulici. Bude mít dva sály s jevištěm uprostřed, hlediště s 500 sedadly. Dále tam vznikne studiová scéna pro 150 diváků pro umělce z regionu.

Na stavbu podle projektu portugalského ateliéru si město půjčí polovinu od Evropské investiční banky, EU dá dotaci 150 milionů Kč, 100 milionů Kč získalo hejtmanství za prodej budov dvou gymnázií v kraji a zbytek půjde z kasy města, jež nesehnalo státní zdroje. 

„Začneme okamžitě, tedy v příštím týdnu. Díky tomu, že jde o tak bohulibou stavbu, jichž je dnes málo, sem nasadíme jeden z našich nejlepších realizačních týmů. V exponované době tu budou pracovat stovky lidí,“ řekl generální ředitel Hochtiefu Tomáš Bílek. Podle něj bude stavba hotová do dubna 2014 a pak začne tříměsíční zkušební provoz.

Nejde o technicky náročnou stavbu. Bude to železobetonový skelet kombinovaný se stěnovým systémem. Obtížné ale bude podle Bílka spojit ji s instalací divadelních technologií, které tvoří zhruba čtvrtinu nákladů stavby a budou nejsložitější. „Všechny subdodávky budou ještě podléhat opakovaným tendrům, protože cena je velmi napjatá, takže to bude ještě dlouhoměsíční boj v přípravě,“ dodal.

Plzeň je od roku 1989 prvním městem v Česku, které staví kompletně nové divadlo včetně celého zázemí. Rekonstrukce Komorního divadla, jež vzniklo v roce 1965 z bývalého kina, by se údajně nevyplatila. Díky novostavbě může být v Plzni zachováno čtyřsouborové divadlo. Diváci lépe uvidí i uslyší a divadelníci slibují také inscenace se zajímavější výpravou. První městské divadlo vybudovala Plzeň v roce 1832.