Obyvatelé Ostravy si připomínají událost, která se stala před pěti lety v tamní fakultní nemocnici. Dvaačtyřicetiletý muž tehdy začal bez varování střílet v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky. Na místě zemřelo šest lidí, další žena podlehla zraněním o dva dny později. Dva lidé byli vážně zraněni. Pachatel činu asi tři hodiny po útoku spáchal sebevraždu.
Ostrava si připomíná pět let od tragické střelby v nemocnici
Lékařka traumatologické ambulance Jana Pometlová před pěti lety ordinovala právě v ambulanci, za jejímiž dveřmi se střílelo. „Začalo to jako každý normální den. Šla jsem do práce, kde jsem se chystala že začneme ordinovat, a pak byl slyšet hluk výstřelů a křik v čekárně,“ popsala.
S kolegy se snažili z čekárny dostat co nejvíce lidí do bezpečí. Těm, kteří nebyli schopni pohybu, pomáhali přímo na místě. „Naskočil takový ten mód práce a vlastně vůbec jsme nepřemýšleli, co se děje, ale začali jsme se snažit pomáhat a vyhodnocovat situaci ze zdravotního hlediska. Občas se mi to vrací, když jsem v uzavřeném prostoru, kde je hodně lidí,“ dodala.
„Hodně jsem na ně myslel, když došlo ke střelbě na Filozofické fakultě (Univerzity Karlovy v Praze), protože to je něco, co je podobné. Může to být jakýkoli podnět, jakákoli zátěžová stresová situace v nich může vyvolat vzpomínky,“ vysvětlil ředitel Krizového centra Ostrava David Tichý.
Muž se později zastřelil
Muž střílel z nelegálně držené zbraně. Ve zmatku po střelbě dokázal z nemocnice odejít ještě před příjezdem policie. Později se v Děhylově na Opavsku zastřelil.
Mezi mrtvými byli čtyři muži a tři ženy, zavražděným bylo mezi 28 a 68 lety. Tragédie se výrazně dotkla příslušníků bezpečnostních složek. Na místě zemřeli dva pracovníci Vězeňské služby (VS) i manželka zaměstnance Celní správy. Jeden z příslušníků VS doprovázel k lékaři nezletilou dceru, život jí zachránil tím, když ji před střelcem zaštítil vlastním tělem. Generální ředitel VS udělil Petru Langovi in memoriam medaili Za statečnost a v roce 2022 mu tehdejší prezident Miloš Zeman udělil in memoriam medaili Za hrdinství.
Jednou z vyšetřovacích verzí činu byla údajná nemoc útočníka, který na sociálních sítích uváděl, že trpí rakovinou. Podle médií byl stavební technik Vitásek zhruba od půlky října nemocný. Jeho zaměstnavatel v této souvislosti uvedl, že posledních čtrnáct dnů byl v pracovní neschopnosti a myslel si, že trpí závažnou chorobou. Lékaři ale na nic nepřišli, takže ho neměli jak léčit. Podle policie mohla být motivem nespokojenost muže s tím, jak lékaři přistupovali k jeho léčbě.
Upravená zbraň se zasekávala
V polovině srpna 2020 státní zástupce David Bartoš oznámil, že policie případ odložila. Rozhodla tak proto, že pachatel je mrtvý. Později Bartoš dodal, že střelba byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Myšlenka na rozšířenou sebevraždu podle vyšetřovatelů v útočníkovi uzrávala delší dobu. Na čin se připravoval několik dnů až týdnů.
Vyšetřování se – kromě pachatelova motivu – zabývalo také tím, jak přišel k vražedné zbrani. Jednalo se o model pistole CZ 75 ráže devět milimetrů, který se používá ve školách, po úpravách ovšem může být funkční. Tyto úpravy ale způsobily, že se zbraň při střelbě zasekávala. To podle policie několika lidem umožnilo utéct a zachránit si život. Technické problémy způsobily i to, že se vrah nezastřelil na místě činu, jak měl původně v úmyslu.
Posílení ostrahy, bezpečnostní tlačítka a kamery
Událost proměnila fungování nemocnice. Posílila ostrahu, na vybraná pracoviště dala tísňová tlačítka a modernizovala kamerový systém. Ten umí detekovat i podezřelé chování. „Nestandardní pohyb nebo to umí změřit třeba zvýšenou tepovou frekvenci. Software vyhodnotí, jestli je tam fyzicky důvod pro nějaký fyzický zásah,“ popsal ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.
Nově teď v nemocnici testují také speciální detektory, které ostrahu upozorní na nebezpečné zvuky – konkrétně křik, tříštění skla nebo právě výstřel. Celý areál polikliniky jimi chtějí pokrýt do konce roku. Své zkušenosti a poznatky se zástupci nemocnice snaží dostat i ke kolegům po celém Česku. Pomáhají také pravidelná setkání pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví.
Pietní místo
Po činu bylo u vchodu do polikliniky zřízeno provizorní pietní místo, kde mohli lidé zapálit svíčku či položit květiny. V prosinci 2020 byl před budovou polikliniky odhalen památník obětem tragické střelby. Umělecká plastika evokující černou díru neboli mrtvé slunce je dílem ostravského sochaře Lukáše Dvorského. Podoba pietního místa vzešla z výtvarné soutěže, kterou organizovalo město.
Střelba v Ostravě je třetí nejtragičtější událostí svého druhu v Česku. Více obětí si vyžádala jen loňská střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, při níž zemřelo čtrnáct lidí a dalších 25 bylo zraněno. Pachatel po útoku spáchal sebevraždu. Osm obětí měla střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě v únoru 2015. Pachatel i v tomto případě po činu spáchal sebevraždu.