Okolí Slezské Harty se má změnit. Zmizet z něj mají maringotky

Desítky maringotek a přístřešků, které se nacházejí na břehu přehrady Slezské Harty, podle starostů okolních obcí hyzdí okolí. Majitele nemovitostí proto vyzvali k jejich odstranění. Stavby ani nejsou v souladu s územním plánem.

Majitelé příbytků se ale brání, že na svém pozemku si mohou dělat, co chtějí. Největší problém s nimi mají v Razové. Tady si lidé nakoupili pozemky většinou o velikosti kolem sta metrů čtverečních. A na nich mají maringotku nebo jiný dočasný přístřešek.

Starosta Razové Ivan Fehérvári ale tyto obyvatele v obci nechce. Nemají tady co dělat ani podle platného územního plánu.

Slezská Harta

„Je to pro ně atraktivní lokalita, je to blízko k vodě, takže to jsou vesměs rybáři,“ uvedl s tím, že tito lidé jezdí přes soukromé pozemky. „I jejich majitelům vlastně způsobují problémy,“ dodal.

V Razové už je z maringotek doslova jedna malá obec. Aktuálně je jich poblíž přehrady zhruba padesát. Stavební úřad už majitele příbytků vyzval, aby je odstranili. Za poslední rok to ale udělalo jen deset lidí. S dalšími úředníci stále diskutují a hrozí jim pokutami.

Region se postupně mění

Důraz na co nejatraktivnější prostředí v okolí Slezské Harty kladou také krajští zastupitelé. Moravskoslezský kraj totiž podpoří vyhlídkové plavby po Slezské Hartě. Zastupitelé letos v červnu rozhodli o tom, že uvolní deset milionů korun na nákup a provoz velkokapacitní lodi. Dotaci získá svazek obcí Mikroregion Slezská Harta, který je neziskovou organizací a lodní dopravu na vodní nádrži provozuje.

Vyhlídkové plavby patří v hlavní turistické sezoně mezi nejvyhledávanější atraktivity v oblasti přehrady Slezská Harta a přilehlém okolí. Cestovní ruch v této části regionu je mnohdy jedinou alternativou rozvoje malého a drobného podnikání,“ řekl.
Ivan Strachoň
Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje

Lodní doprava je na Slezské Hartě provozována od roku 2010 v Leskovci nad Moravicí. Pro turisty je k dispozici loď Santa Maria pro 12 lidí. „Stávající loď však nedokáže pokrýt poptávku po této atrakci a také svazek obcí Mikroregion Slezská Harta, který je neziskovou organizací, není schopen zajistit její finančně nákladný provoz.

Proto požádal Moravskoslezský kraj o poskytnutí neinvestičního příspěvku na provoz ve výši jeden milion korun na dobu pěti let,“ uvedla mluvčí kraje Petra Špornová. Dalších devět milionů korun pak bude určeno přímo na nákup lodi. Nová loď by měla mít minimálně 45 míst a bude na elektrický pohon. Loď bude schopna přepravovat i jízdní kola a handicapované na invalidním vozíku. Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Ivana Strachoně (KSČM) by mohla být k dispozici do konce roku.

Přehrada Slezská Harta příští rok oslaví dvacáté narozeniny. Devátá největší vodní plocha, o celkové rozloze 872 hektarů, je nejmladší a nejmodernější přehradou v České republice.