Obyvatelé Prahy 6 si stěžují na špatný vzduch kolem Malovanky

Praha – Zhruba čtyřicet převážně mladých lidí a rodin s dětmi se dnes odpoledne sešlo na happeningu na pražské Malovance. Poklidným setkáním chtěli upozornit na problémy se smogem a hlukem, které místní obyvatele trápí už řadu let. Podle Josefa Filipa ze Sdružení pro podporu zeleně a ovzduší na Praze 6 by si lidé přáli víc zeleně, místo té má ale nad ústím Strahovského tunelu vzniknout operační středisko.

„Situace, která nastala v okolí křižovatky Malovanka v našem bydlišti, je neúnosná,“ uvedl Filip. Dlouhodobá měření podle neziskových organizací ukazují, že v oblasti jsou téměř dvojnásobně překračovány emisní limity. Někteří místní obyvatelé, kteří se dnes happeningu zúčastnili, proto přišli s rouškami přes obličej. Dva ekologičtí aktivisté si navlékli plynové masky.

Přes mimoúrovňovou křižovatku, která v budoucnu propojí Strahovský tunel s tunelem Blanka, by podle odhadů mělo každý den projet asi 125 tisíc automobilů. Plánovaná Břevnovská radiála navíc na Malovanku přivede dalších 25 000 aut, upozorňují aktivisté. Zástupci města ale trvají na tom, že křižovatka bude přínosná.  

Podle původních plánů měla mezi ulicí Na Malovance a hotelem Pyramida vzniknout zelená plocha pro odpočinek, která měla alespoň částečně kompenzovat emise z automobilového provozu. Projednávaný územní plán ale v celoměstsky významných změnách počítá namísto parku se stavbou několikapatrové budovy.

Nad ústím tunelu mají vzniknout kanceláře pro technickou správu komunikací a středisko odboru krizového řízení pražského magistrátu. Budova by měla vyjít na 500 milionů korun. „Politici nedodržují předvolení sliby a daná slova,“ řekl Filip. Zastupitelstvo o podobě územního plánu rozhodne zřejmě na podzim.

Ilustrační foto
Zdroj: Jan Zátorský/isifa/LN

Mimoúrovňová křižovatka Malovanka je součástí vnitřního automobilového okruhu metropole. V oblasti je v současnosti objížďka. Křižovatku i tunel Blanka buduje společnost Metrostav. Se stavbou začala v roce 2005, část ramp a silnic již byla uvedena do provozu minulý rok.