Největší zakázka Správy železnic za dekádu dostala zelenou

Centrální komise ministerstva dopravy tento týden schválila modernizaci železničního uzlu Česká Třebová na Orlickoústecku za odhadovaných dvacet miliard korun. Stavba by měla začít do konce letošního roku a trvat za provozu uzlu do roku 2031. Jde o největší zakázku Správy železnic (SŽ) za posledních deset let. Informoval o tom server Zdopravy.cz.

Tendr na zhotovitele modernizace by měla Správa železnic zahájit do konce června. Odhadovaná cena zakázky činí 19,541 miliardy korun. V roce 2020 Správa železnic uváděla cenu deset miliard korun, připomněl server.

„Z velké části je tento nárůst způsoben oceněním dle aktualizovaných cenových databází SFDI (Státního fondu dopravní infrastruktury) a dále též došlo k menším změnám technického řešení v jednotlivých profesích,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Cenu zvýšily i změny některých stavebních objektů a zvýšení rychlosti v některých částech uzlu.

Nová lávka i modernizace stanice

Novinkou oproti prvním verzím je vybudování lávky v oblasti Korado, která vznikne jako náhrada stávajícího podchodu. Lávku převezme po vybudování město Česká Třebová. Stávající podchod zůstane, bude sloužit jako kolektor pro vedení ve správě Správy železnic. Podle SŽ je podchod v havarijním stavu a musel by se kompletně přestavět.

Modernizací projde stanice Česká Třebová a na ni navazující úseky tratí směrem k Třebovicím v Čechách, Opatovu a Dlouhé Třebové. Stavbaři na nich opraví mosty, odvodnění, železniční svršek i spodek a dají nové trakční vedení. Přestavba čeká i celé osobní nádraží a takzvanou odjezdovou skupinu, kterou využívají především nákladní vlaky.

Nově vybudovaná nebo opravená nástupiště budou mít celkovou délku 2,7 kilometru. Traťová rychlost vlaků při průjezdu se zvýší z šedesáti na osmdesát kilometrů za hodinu. Délka nových kolejí dosáhne 25 kilometrů, nových výhybek bude čtyři sta a rekonstruovaných železničních mostů bude 32.

Zakázku na projekt modernizace získalo v roce 2021 sdružení firem Sudop Brno, Sudop Praha a Sudop EU s cenou 257,8 milionu korun.

Uzel Česká Třebová prošel poslední větší rekonstrukcí v 50. letech minulého století. Tehdy byl i elektrifikován. Desítky kilometrů dosud používaných trolejí pocházejí z této doby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 4 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 15 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...