Nejistá restituce: Broumovští prý kolaborovali a přišli o majetek dříve

Broumov – Benediktinům z broumovského kláštera přibyla v boji o vrácení majetku značná komplikace. Pozemkový úřad totiž získal dosud neznámé dokumenty z archivu ministerstva zemědělství. Spis uvádí, že pozemky za více než miliardu korun stát odebral ještě před únorem 1948 – a to na základě Benešových dekretů. Podle dokumentu totiž někteří broumovští  benediktini za války otevřeně spolupracovali s nacisty.

Lesy, polnosti, rybníky a nespočet hospodářských budov – to vše má po startu restitucí připadnout území kolem broumovského kláštera na Náchodsku. Zdejší opatství sv. Václava ale může dohnat nepříjemný historický fakt – černá kaňka na jinak slavné historii řádu. Ten letos požádal úředníky Pozemkového úřadu o vydání 535 parcel a budov na Broumovsku. K tomu by rád získal zpět také stovky hektarů lesů.

Úřad ale v současnosti získal indicie, které naznačují, že benediktini na tyto pozemky nárok nemají. Podle výměru ministra zemědělství z prosince 1946 stát majetek benediktinům na Broumovsku zabavil jako vlastnictví zrádců a kolaborantů, uvádí nalezený dokument. Podle ředitele Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka čtyřstránkový dokument „rozhodně nepůsobí jako padělek.“

Klíčový dokumentu zaslal tehdejší ministr Július Ďuriš přímo představenému kláštera v Broumově Johnu Cherfovi. Zmiňuje v něm jednotlivé členy řádu a píše o jejich činnosti za okupace.

Nahrávám video
Dožene benediktiny neblahá válečná historie?
Zdroj: ČT24

Ministr zemědělství J.Ďuriš: výměr o konfiskaci, prosinec 1946:

„Opat Dominik Karel Prokop sympatisoval s nacismem. Páter Winfried Riedl prováděl špionáž ve prospěch Německa. Člen řádu Ernst Tolde byl ve spojení s gestapem a hromadně udával české obyvatelstvo. Převážná většina ostatních duchovních byla nacistického smýšlení.“

  • Benediktinský klášter v Broumově zdroj: ČT24
  • O více než 500 katastrálních parcel usiluje klášter v Broumově zdroj: ČT24

Česká televize se snažila získat vyjádření současného představeného benediktinů. Převor kláštera v pražském Břevnově Petr Prokop Siostrzonek zatím řekl, že o dokumentu datovaném do roku 1946 nemá ponětí. Rozhovor na kameru z časových důvodů odmítl.

V Čechách působí benediktini od 10. toletí. V současné době tu žije asi 20 řeholníků. Jak se k nim Pozemkový úřad po objevení nových archiválií postaví, zatím není zřejmé. Restituce se ale striktně mají týkat pouze majetku, který byl zabaven až po únoru 1948 a komunistickém znárodňování. O žádostech benediktinů se každopádně musí podle zákona rozhodnout do 6 měsíců.

Církve mají od státu dostat 27 261 pozemků a 127 staveb v celkové hodnotě zhruba 75 miliard korun. Církve a náboženské společnosti ale musejí vždy prokázat, že jim patřily i po 25. únoru 1948.

Během 30 let také církvím stát vyplatí celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. První dvě miliardy by měly dostat na konci letošního roku. Zároveň ale postupně přestane hradit platy duchovních.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ředitel KRNAP Robin Böhnisch po dohodě s ministrem životního prostředí končí

Ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robin Böhnisch končí. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) ho odvolal, stalo se tak po vzájemné dohodě, uvedli zástupci Správy KRNAP a ministerstva. Böhnisch byl šéfem Správy KRNAP od ledna 2018.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Olomouc koupí od Výstaviště Flora skleníky

Olomoucká radnice koupí od společnosti Výstaviště Flora sbírkové skleníky ve Smetanových sadech. Prodej schválilo městské zastupitelstvo. Budovy jsou ve špatném technickém stavu a výstaviště, které patří městu, nemá peníze na jejich nákladnou opravu. Rekonstrukce skleníků si v příštích letech vyžádá zhruba 230 milionů korun, opravu zajistí město. Kupní cenu za všechny skleníky stanovili znalci na 34 milionů korun, magistrát ji zaplatí postupně do roku 2035.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoU vysílače na Klínovci plánují připomínku srpna 1968

Na Klínovci by mohla vzniknout připomínka událostí ze srpna 1968. Tamní vysílač teď získal ocenění Evropské dědictví. Dokumentaristé organizace Paměť národa přiblížili, že tam rozhlasové a televizní vysílání silou ukončila vojska Varšavské smlouvy. Klínovec je tak součástí sítě čtrnácti míst v Česku, kde lidé bojovali za svobodu projevu.
před 21 hhodinami

Je neposedné a vyrušuje. Možná jen nikdo neví, že je to nadané dítě

Nadané děti bývají často vystaveny dlouhodobému stresu plynoucímu z jejich odlišnosti. Podle psycholožky Šárky Portešové takové děti nepotřebují speciální zacházení, ale podmínky, které jim umožní zdravý rozvoj. Národní centrum podpory nadání Invenio otevřelo v Brně pracoviště, které bude mapovat stresové reakce a emoční obtíže nadaných dětí. Nese název Výzkumná stanice Jacoba Hansena podle chlapce, kterého duševní problémy související s nadáním dovedly k sebevraždě.
před 21 hhodinami

Více než polovina poslanců kumuluje funkce

Více než polovina poslanců působí vedle celostátní politiky i v té regionální. Většinou na pozicích zastupitelů. Sedmadvacet členů sněmovny ale radnice přímo vede. Další dva pak stojí v čele krajů. Řada stran a hnutí přitom kumulaci funkcí před volbami kritizovala.
před 22 hhodinami

VideoDokončení páteřní dálniční sítě je prioritou, říká Bednárik

Lepší propojení mezi regiony, s evropskými zeměmi i kratší cestovní vzdálenosti – to vše přinese dokončení páteřní dálniční sítě. Právě to označil ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v Událostech, komentářích z ekonomiky za jednu z největších priorit. Nejdůležitější je podle něj dobudování páteřní sítě dálnic a silnic prvních tříd. „Když už nedokončit do konce volebního období, tak aspoň je připravit tak, aby se daly dokončit do roku 2035,“ klade si za cíl Bednárik. Senátor Ondřej Lochman (STAN) považuje za prioritní práci na dálnici D0 označované jako Pražský okruh a dálnici D52 a D3. Dokončená dálniční síť bude mít podle obou diskutujících pozitivní vliv na českou ekonomiku. „Investice do toho, že budeme mít novou dálniční síť, která nám přinese vyšší HDP, znamená, že stát bude mít reálně více peněz a potom se bude lépe žít občanům,“ uvedl Lochman. Debatou provázeli Jakub Musil a Hana Vorlíčková.
8. 3. 2026

KVÍZ: Vyznáte se v nářečích češtiny?

Nářečí češtiny v sobě odrážejí tisíc let vývoje tohoto jazyka. Zachovaly se v nich dodnes některé středověké prvky, proto mohou být někdy nesnadno srozumitelná. Mizejícímu světu tuzemských nářečí se teď věnuje výstava Kriticky ohrožené jevy našich nářečí v Galerii Věda a umění Akademie věd ČR na pražské Národní třídě.
8. 3. 2026

VideoPřed třiceti lety se začal psát konec kladenské Poldi

Před třiceti lety se začal psát definitivní konec kladenské Poldi. Na přelomu února a března 1996 vyvrcholil spor mezi státem a firmou Bohemia Art, která ocelárny zprivatizovala. Podnik vedený Vladimírem Stehlíkem se propadal do stamilionových dluhů, neměl na energie a nezaplatil ani celou kupní cenu. O rok později skončil v konkurzu a tisíce lidí musely hledat novou práci. V roce 2019 soud potvrdil, že Stehlík způsobil ocelárně škodu – místo 117 milionů ale jen necelých 600 tisíc korun.
8. 3. 2026
Načítání...