Na Staroměstské náměstí by se mohl vrátit Mariánský sloup

Praha - Mariánský sloup na Staroměstském náměstí zatím nestojí, přesto opět budí vášně. Odpůrci sloup považují za symbol útlaku Čechů v rámci Habsburské monarchie, naopak sochař Petr Váňa jeho obnově zasvětil patnáct let života a neváhal obětovat ani rodinný majetek na to, aby získal peníze na cestu do Indie, kde objevil vzácný červený pískovec, který se nejvíce podobá původnímu kameni sochy.

Čtrnáct let to vypadalo, že sen Petra Váni a Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu je nesplnitelný a sloup na Staroměstském náměstí stát nebude. Váňa přitom své životní dílo vytváří už patnáct let úplně zdarma a navíc s nejistým výsledkem. V posledních měsících to ale pro příznivce sloupu vypadá o něco radostněji, v nejnovějším plánu revitalizace Staroměstského náměstí se totiž počítá s instalací kopie Mariánského sloupu, která dnes stojí na zahradě kláštera Milosrdných sester svatého Karla Boromejského pod Petřínem. Instalaci kopie Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí jsou nakloněni i primátor a rada hlavního města Prahy.

Akademický sochař Petr Váňa stovky hodin studoval zachráněné zbytky díla Jana Jiřího Bendla umístěné v Lapidáriu Národního muzea i dobovou sochařskou technologii, aby mohl vyrobit sochu, jejíž některé části chybí tak, aby na diváka působila stejně jako originál. Stavba, na kterou sochař získal 28 tun těžký blok vzácného červeného pískovce až v Indii, je dnes v podstatě hotová a na Staroměstském náměstí by mohla stát do dvou měsíců.

Možnost návratu sloupu na Staroměstské náměstí ale vyvolala bouřlivé diskuze, v nichž šlo spíše o náboženství a ideologii než o architektonické a urbanistické řešení. Odpůrci považují Mariánský sloup za oslavu pobělohorské doby a protireformace, někteří ho dokonce přirovnávají k soše Stalina na Letné. Primátor i rada hlavního města diskuzi o návratu sochy vítají, neměla by se ale týkat jen petic a extrémních názorů, město by uvítalo i vizualizaci sochy, která by umožnila všem Pražanům, aby se mohli vyjádřit k budoucí podobě náměstí jako celku, kde by vedle sebe v budoucnu mohl stát Hus jako představitel protestantismu na straně jedné a na druhé straně Mariánský sloup jako symbol katolické víry.

„Já si myslím, že i symbolicky to bude krásné, když tyto dvě možnosti přemýšlení o víře budou moct stát vedle sebe a nikdo je navzájem nebude kácet. Protože tak to v tom světě je, že tady žijeme vedle sebe a ty sochy, když budou moct žít vedle sebe, tak to bude naděje,“ řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Originální barokní socha Jana Jiřího Bendla stála na Staroměstském náměstí od roku 1650 a zbořena byla v prvních dnech Československé republiky radikálním davem, který měl památku za symbol habsburské monarchie. Skupina anarchistů pod vedením Franty Sauera sloup za pomoci žižkovských hasičů strhla. Sloup vznikl za přispění císaře Ferdinanda III. jako připomínka úspěšného odražení švédského obléhání, při kterém se vyznamenala řada obyvatel Starého i Nového Města pražského, nechybělo na něm ale ani alegorické zobrazení vítězství katolické spravedlnosti nad reformačními kacířskými bludy a pokusy o jeho odstranění se vyskytly už v 19. století.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 1 hhodinou

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5500 domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovina domácností už teplo a teplou vodu má. Dodávky do zbývajících míst mají být obnoveny do 20:00.
10:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kejda už asi natéká do znojemské nádrže, uvádí Povodí Moravy

Naředěná kejda v Dyji z protržené jímky na farmě u Podmyčí už podle Povodí Moravy asi natéká do znojemské nádrže, která zásobuje pitnou vodou Znojmo a okolí. Stále ale platí, že vodu ve Znojmě lze bez obav pít, uvedla firma Vodárenská akciová společnost (VAS). Amoniak postupně vyprchává, překročení limitů je nyní zhruba dvojnásobné. I v nádrži se ale znečištění velmi naředí, je v ní zhruba 2,5 milionu metrů krychlových vody, informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
10:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
10:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 7 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 8 hhodinami

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 19 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...