Na Broumovsku se narodila nejméně dvě vlčata. Zachytila je fotopast

Vlkům na Broumovsku se letos na jaře narodila nejméně dvě vlčata. Prokázaly to záběry z fotopastí. V Broumovském výběžku se tak nyní prokazatelně pohybují minimálně čtyři vlci.

„Záběry vlčat na Broumovsku jsou jedinečné a dokazují, že i v naší krajině šelmy mohou trvale žít, pokud jim to dovolíme,“ uvedl Miroslav Kutal z Hnutí Duha Olomouc, které populaci vlků na Broumovsku sleduje. Postupný návrat vlků do Česka podle něj souvisí s rozšiřujícími se populacemi vlků v Německu a západním Polsku, kde žije dohromady kolem 70 vlčích smeček. 

Na vlky si ale stěžují chovatelé ovcí. Hnutí Duha Olomouc proto připravuje projekt, který chovatelům v oblastech, které vlci znovu osidlují, nabídne možnost zakoupení pasteveckých strážních psů, zapůjčení elektrických ohradníků a také odborné konzultace.

Hradecký kraj už letos začal chovatelům z Náchodska vyplácet peníze na náhradu škod způsobených zákonem chráněným vlkem. Na začátku srpna kraj uvedl, že zatím bylo kladně vyřízeno šest žádostí a vyplaceno asi 90 000 korun, k vyřízení zbývaly ještě tři žádosti ve výši 40 000 korun.

Podle údajů kraje vlci usmrtili přes pět desítek zvířat, především kozy a ovce. O odškodnění žádali chovatelé převážně z Adršpachu a Zdoňova, dále také z Vernéřovic nebo Stárkova. Poškození musejí nárok doložit nálezy veterinářů a potvrzením od správy CHKO Broumovsko.

Nejpočetnější je vlčí smečka z Máchova kraje

Výskyt vlka na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Loni na podzim přítomnost vlka potvrdila fotopast umístěná severně od Teplic nad Metují. Hnutí Duha už provedlo intenzivnější monitoring zaměřený především na sběr trusu pro analýzu DNA a potravní testy. Výsledky analýz mají určit původ vlků i složení jejich potravy.

V Česku se vlci objevili hned na několika místech. Nejpočetnější je zřejmě vlčí smečka z Máchova kraje na Kokořínsku. Ještě loni ji tvořilo asi sedm zvířat, letos se rozrostla minimálně o čtyři nová vlčata. V červenci je zachytila fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR i Hnutí Duha Olomouc. 

Vlk byl na našem území běžný až do konce 17. století. Zhruba od poloviny 17. století se ale začal intenzivněji lovit a asi od začátku 18. století jejich počet výrazně klesal, až byla původní populace zcela vyhubena. Posledního vlka v Beskydech zastřelil 5. března 1914 František Jež u Bukovce. V nejvýchodnějším výběžku Česka má tento vlk i pomník.

Sporadicky se začali vlci znovu objevovat po 2. světové válce. Jednalo se ale o osamocená zvířata, u kterých nebylo jasné, zda se jedná o jedince migrující ze slovenských Karpat nebo uniklé ze zajetí. První věrohodné údaje o návratu vlků do Česka byly až z roku 1994 z Beskyd. V posledních letech se objevili vedle Broumovska a Kokořínska i v Jeseníkách nebo na Šumavě.