Ostravské opuštěné ghetto Přednádraží, které zažilo několik neúspěšných dražeb, má již druhým rokem nového majitele. Společnost Ostravské opravny a strojírny, která má poblíž výrobní areál, nyní vykupuje zdejší pozemky. Poté začne budovy postupně demolovat.
Místo zpustlého Přednádraží výrobní provozy. Ghetto srovná vlastník se zemí
A na jejich místo rozšíří svůj závod. Firmě zatím patří pouze samotné domy, okolní pozemky se společnost snaží odkoupit od jejich majitelů, především Českých drah. Dohoda o odkupu teď finišuje. „Na konci dubna bude dozorčí rada schvalovat odprodej,“ uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.
Vlastníků pozemků je ale více. Zatímco Správa železniční dopravní cesty zde v budoucnu počítá s případným rozšířením železniční trati, městský obvod se případnému odprodeji svého pozemku bránit nebude.
„Čekáme, až nám vlastník představí své plány,“ dodala Petra Bernfeldová (Ostravak), starostka Moravské Ostravy a Přívozu. Obvod podle ní snahy majitele zdejších domů podporuje – chce, aby tu vznikla výroba a s ní spojená pracovní místa.
Demoliční výměry na domy vydal už dříve ostravský stavební úřad, k zemi jich půjde všech deset.
Obývali je železničáři, pak nepřizpůsobiví
Domy v Přednádraží byly postaveny před první světovou válkou pro železničáře. Od 90. let se sem ale začali stěhovat nepřizpůsobiví, definitivní ránu domy dostaly během povodní v roce 1997.
Problematická situace v místě začala v létě 2012, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí domy opustit, protože jsou nebezpečné. Mezi hlavními závadami byly hlášeny například vytrhané elektrické vedení, chybějící překlady nad okny a dveřmi, vlhké zdivo, plísně, zatékání do střech nebo poškozené rozvody plynu, vody a vnitřní kanalizace. Tehdy zde žilo zhruba 200 lidí.
Někteří obyvatelé poté odešli do ubytoven, jiní se snažili své bydlení v Přednádraží udržet. Boj ale nakonec vzdali a poslední obyvatelé se odstěhovali předloni v červenci. Domy pak skončily v dražbě kvůli dluhům společnosti Domy Přednádraží podnikatele Oldřicha Roztočila, který je chtěl postupně opravit.
V roce 2011 propukla v lokalitě kvůli špatným hygienickým podmínkám epidemie žloutenky. Kanalizaci nikdo neopravoval, protože nebylo jasné, komu vlastně patří.
- Domy z neomítnutých červených cihel nechala před 1. světovou válkou postavit pro své zaměstnance rakousko-uherská železnice. Podle pamětníků tam bylo pěkné bydlení s upravenými zahrádkami. Zásadní ránu jim dala povodeň v roce 1997, během které bylo Přednádraží pod vodou. Do zničených bytů se začaly stěhovat hlavně problémové rodiny z jiných částí města. Tehdejší vlastník, České dráhy, komplex roku 2009 prodaly realitní kanceláři, která pak našla zájemce – Oldřicha Roztočila. Začalo docházet k rabování a dalšímu chátrání. Kanalizace tam poprvé praskla v roce 2010, později se tam šířila žloutenka. V červenci 2012 tam byla zastavena voda a nájemníci protestovali. Skončilo to jejich vystěhováním.