Ministerstvo obrany pomůže s rekonstrukcí válečného hřbitova

Písek - Radnici v Písku schází čtyři miliony na dokončení oprav válečného hřbitova. Jsou na něm pohřbení vojáci, kteří padli převážně v první světové válce. Chátrající hřbitov převzala radnice od armády. Uvnitř nechala opravit kříže a některé pomníky, na další úpravy zatím nemá peníze. O pomoc se teď obrátila na ministerstvo obrany.

Na hrobech vojáků stojí tři stovky bílých křížů, štěrkové cesty jsou zapadané listím, přes některé pomníky leží polámané větve. Takový je obrázek opravené spodní části hřbitova. „Město investovalo do vojenského hřbitova cca dva miliony korun. Mimo jiné jsme opravili kříže,“ říká místostarosta Písku Vojtěch Bubník. „Byli tam pochováváni vojáci všech možných národností. Ať už to byli vojáci čeští, rakouští, polští, byli tam pochováváni také zajatci,“ vysvětluje ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.    

Další část areálu tvoří hřbitov pro cizince z druhé světové války. Tady byl hromadný hrob německých vojáků. „Místo skrývá také ostatky kolaborantů, kteří byli popraveni mimořádnými soudy v letech 1945-47,“ dodává Jiří Prášek.

2 minuty
Reportáž Aleše Hazuky
Zdroj: ČT24

Radnice chce teď dokončit veškeré terénní úpravy, plánuje stavbu plotu a parkoviště.  Náklady vyčíslila na téměř čtyři miliony korun. „Budeme žádat o dotaci, protože si myslíme, že by se na rekonstrukci hřbitova měl podílet také stát,“ říká místostarosta Bubník. „V případě, že Písek požádá o další dotaci na dokončení opravy vojenského hřbitova, jsme připraveni to řešit,“ slibuje mluvčí Ministerstva obrany ČR Andrej Čírtek.    

Radnice válečný hřbitov převzala od armády před pěti lety. Od 60. let minulého století chátral a jen částečně ho udržovala místní posádka. Letos tady radnice plánuje jen dílčí úpravy. Pokud získá peníze od ministerstva obrany, dokončí opravu válečného hřbitova v příštím roce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stavba první části středočeské D3 má územní rozhodnutí

První část dálnice D3 ve Středočeském kraji získala územní rozhodnutí pro stavbu. Zatím je ale nepravomocné a už teď je jisté, že proti němu bude podáno nejméně jedno odvolání. Ředitelství silnic a dálnic s protesty počítá, a to i na dalších úsecích. Přesto pokračuje s přípravami a chce do tří let stavět.
před 5 hhodinami

V Praze hořel pneuservis s veterány, škoda je 200 milionů

V pražských Strašnicích v ulici Třebohostická hořel v noci z pátku na sobotu pneuservis. Hasiči nejprve uvedli, že plameny podle předběžného odhadu napáchaly škodu osmdesát milionů korun, kolem poledne pak číslo více než zdvojnásobili na dvě stě milionů. V prostorech byly automobilové veterány. Na místě nebyl nikdo zraněn. Příčinou požáru byla technická závada na elektroinstalaci, uvedl později policejní mluvčí Richard Hrdina.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
před 18 hhodinami

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
5. 12. 2025

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
5. 12. 2025

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Stanice metra C Pankrác se otevře 19. prosince

Stanice pražského metra C Pankrác se po zhruba jedenáctiměsíční rekonstrukci otevře pro cestující v pátek 19. prosince ve 14:00. Uvedl to v pátek dopravní podnik a primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj bude stanice, kterou kvůli opravám vlaky od 6. ledna letošního roku jen projíždí, otevřena oproti původnímu harmonogramu o sedmnáct dní dříve. Naopak otevření stanice metra B Českomoravská se opozdí.
5. 12. 2025

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025
Načítání...