Měli falešné recepty, léky prodávali nelegálně přes internet. Vydělávali miliony

Kriminalisté na Vysočině ukončili tento týden vyšetřování rozsáhlého případu nelegálního obchodu s léky na předpis. Podle policie obvinění získávali léky na falešné recepty, odběratele měli v celé republice. Kriminalista Pavel Kubiš uvedl, že rozeslali tisíce balení léků a vydělali na tom nejméně 3,4 milionu korun. Za to hrozí pěti ze šesti obviněných lidí vězení až na 18 let.

Obvinění se týká tří mužů a tří žen, zadrženi byli při rozsáhlém policejním zásahu loni 29. února, který se uskutečnil v Praze, jedné obci u Prahy a na Příbramsku.

Čtyři lidé jsou ve vazbě a dvě ženy jsou stíhány na svobodě. „Vyšetřování probíhalo 11 měsíců. Ukončeno bylo na konci ledna, kdy se obvinění seznámili s vyšetřovacím spisem,“ uvedl Pavel Kubiš. O něco nižší trest, až 12 let vězení, hrozí ženě, která pro skupinu spravovala webové stránky. Dostávala za to lék Hypnogen, na němž je údajně závislá.

Skupina obchodovala delší čas s deseti druhy léků obsahujících návykové látky. „U každého z těchto léků je poměrně značné riziko, že v případě nějakého zvýšeného nebo dlouhodobého užívání na nich vzniká psychická i fyzická závislost,“ uvedl Kubiš. Kupříkladu za jedno balení léku Hypnogen se 100 tabletek skupina v lékárně platila kolem 400 korun, prodávali ji ale i za 1200 korun, uvedl.

Množství všech prodaných léků nejde dohledat

Policisté si prvních prodejů všimli v roce 2014, kdy dvěma ženám na Jihlavsku opatřil muž z Prahy lék Stilnox, který patří mezi hypnotika navozující spánek. Kvůli tomu případ řešili kriminalisté na Vysočině.

Celkové množství prodaných léků se podle policie nedá dohledat. „Máme jednoznačně zjištěných několik desítek zákazníků,“ uvedl kriminalista. Někteří odebírali léky i ve velkém, za desetitisíce i za více než 100 000 korun, a distribuovali je dál. Jednoho takového odběratele měla skupina na Ostravsku.

Skupinu nejdřív tvořili tři muži. Léky si v lékárnách opatřovali na falešné recepty opatřenými falešnými razítky se jmény skutečných lékařů. Když se předloni ke skupině přidaly dvě ženy, otevřela se jim další možnost odběru více léků ve „spřátelených“ lékárnách. Prodej léků nabízeli přes internet, lidem je pak předávali osobně, například v jedné pražské restauraci, nebo jim je posílali poštou na dobírku. „V podstatě by se dalo říci, že si zařídili normální obchod,“ uvedl Kubiš. Při policejním zásahu loni v únoru se prohlídky týkaly tří lékáren v Praze, v obci u Prahy a v Příbrami. Případ kriminalisté postoupili Krajskému státnímu zastupitelství v Jihlavě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoBarevný přechod v Hodoníně má zvýšit bezpečnost chodců i oživit město

V Hodoníně mají nový pestrobarevný přechod. Namaloval ho streetartový umělec Jakub Karlík. Vedení města si od něj slibuje oživení veřejného prostoru i větší bezpečnost chodců. Podobné přechody jsou zatím v Česku spíše výjimkou a jejich vznik musí schválit dopravní inspektorát. Zatímco v Hodoníně projekt dostal zelenou, v Říčanech ho policie odmítla s tím, že nejde o dopravní značení, a na vozovce proto být nesmí.
před 11 hhodinami

Zákaz sdílených elektrokoloběžek pomohl v Praze snížit počet pokut na pětinu

Jízda po chodníku, v protisměru, nerespektování dopravního značení nebo nebezpečný způsob jízdy v hustém provozu. Nejčastěji za tyto přestupky Městská policie hlavního města Prahy rozdala na jaře v dubnu a květnu cyklistům a jezdcům na koloběžkách 437 pokut. Oproti stejnému období loni jde o osmdesátiprocentní pokles, sdělil ČT policejní mluvčí Zdeněk Modálek. Propad podle něj zapříčinil celoměstský zákaz sdílených elektrokoloběžek, který platí od začátku roku.
před 12 hhodinami

Oprava silnice I/20 u Toužimi komplikuje dopravu. Řidiči stojí v kolonách

Cestu mezi Plzní a Karlovými Vary komplikují stavební práce na silnici I/20. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam opravuje téměř čtyřkilometrový úsek vozovky. Provoz je kvůli částečné uzavírce řízen semafory a u Toužimi se tvoří dlouhé kolony. Omezení potrvají podle ŘSD přibližně do září.
před 13 hhodinami

ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu za miliardy

Společnost ČEZ vybuduje za osm miliard korun na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu, která bude čtvrtým zařízením tohoto druhu v Česku, sdělil její generální ředitel a předseda představenstva Daniel Beneš. V tuzemsku jsou nyní velké přečerpávací elektrárny v Dlouhých stráních na Šumpersku, Dalešicích na Třebíčsku a ve Štěchovicích u Prahy. Všechny patří ČEZu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

U pražského letiště se tvoří dlouhé kolony. Jeďte MHD, radí policie

Pražská policie doporučuje v následujících měsících využít při cestě na Letiště Václava Havla městskou hromadnou dopravu nebo vyrazit s výrazným časovým předstihem. Kvůli stavbě nové mimoúrovňové křižovatky a s ní spojeným dopravním omezením totiž policisté opakovaně řeší komplikace v dopravě a několikakilometrové kolony. Stavba potrvá do října příštího roku.
před 15 hhodinami

Poštovní muzeum v Praze ukáže telefon arcivévody i byt ve stylu biedermeieru

Ve Vávrově mlýně v Praze se otevírá Poštovní muzeum. Zpřístupňuje expozici věnovanou technice, poštovnictví a komunikaci. Zároveň obnovuje prezentaci biedermeierovských interiérů. Novou expozici spravuje Národní technické muzeum (NTM), které má na starosti také Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.
před 16 hhodinami

Posílené hlídky i zvláštní linky MHD. Začal festival Rock for People

V Parku 360 na letišti v Hradci Králové začal ve středu 31. ročník hudebního festivalu Rock for People. Příjezd návštěvníků krátce před polednem nepůsobil žádné dopravní komplikace. Do areálu se lidé mohou dostat třemi zvláštními bezplatnými linkami MHD. Policisté v souvislosti s akcí posílili hlídky, které mají dohlížet především na dopravu. Festival trvá do 14. června. Vstupenky jsou téměř vyprodané a během pěti dnů by mělo dle odhadu pořadatelů dorazit až osmdesát tisíc fanoušků z tuzemska i zahraničí.
před 17 hhodinami

Zastupitelé Frýdku-Místku odvolali primátora Korče

Zastupitelé Frýdku-Místku na středečním zasedání odvolali primátora Petra Korče (Naše Město F-M). Návrh na odvolání bez personální náhrady podal někdejší primátor a opoziční zastupitel Michal Pobucký (Přátelé FM). Město vede koalice hnutí Naše Město F-M s uskupením SPOLU a částí zastupitelů z ANO.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...