Mapa cenných lokalit pomůže investorům

Hradec Králové - Ochránci přírody na východě Čech vytvářejí mapu cenných lokalit. Chtějí tím předejít střetům s obecními úřady a investory. Ti kolikrát z pouhé neznalosti svou činností ohrožují vzácné rostliny i zvířata. Zájem o tuto mapu již projevila řada obcí, v jejichž katastrech se příslušné lokality vyskytují. Usnadňuje jim to mimo jiné přípravu rozvojových plánů obcí. Důležitou informací jsou tyto mapy také pro investory, kteří se tak vyhnou případným postihům za poškozování životního prostředí.

Jednou z nejhezčích českých orchidejí je vstavač osmahlý. V minulosti ho lidé mohli na východě Čech vidět na minimálně dvou stech místech. Dnes ochranáři vědí pouze o třech stanovištích. A jak říkají, řadu lokalit zlikvidoval svojí činností člověk většinou z pouhé neznalosti. „Ani Státní ochrana přírody nemá dostatek informací, a proto vlastně ani nemůže dostatečně účinně chránit příslušné lokality,“ říká David Číp z Českého svazu ochránců přírody. „Často za námi chodí investoři a ptají se, zda v těch a těch lokalitách je nějaký výskyt živočichů či rostlin. Takže určitá databáze by byla přínosem pro naši práci,“ přidává svou zkušenost Petr Filipec z Městského úřadu v Jaroměři.   

Vznik mapy ochranářům zabere stovky hodin. Sběr dat je vůbec nejnáročnější fází projektu. Údaje dobrovolníci sbírají o rostlinách i živočiších. „Teď jsme na jižním okraji Hradce Králové. Tato lokalita bude určitě zaznamenána do mapy, protože je významným zbytkem lužních lesů v okolí Hradce Králové a díky tomu by se mohlo zachránit více jak dvacet pět druhů chráněných živočichů, které zde žijí,“ vysvětluje entomolog Tomáš Kopecký.  

Reportáž Přemysla Šrámka (zdroj: ČT24)

Pokud se projekt v Královéhradeckém kraji osvědčí, ochranáři ho rozšíří na celou Českou republiku. „Samozřejmě je to velice užitečná věc, že se takový materiál připravuje. Ale to investora nezbavuje povinnosti například zadávat biologické průzkumy a podobně,“ připomíná Bohuslav Mocek z přírodovědeckého oddělení Muzea východních Čech. 

Ochranáři předpokládají, že mapování významným přírodních lokalit královéhradeckého kraje potrvá nejméně pět let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Učitelka v Rudolfově zneškodnila žáka, jenž jí hrozil střelnou zbraní

Policie v pondělí dopoledne zadržela na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic žáka, jenž podle ní vyhrožoval střelnou zbraní učitelce, která jej však sama zneškodnila. Žák druhého stupně na učitelku zbraní zamířil. Nikdo nebyl při incidentu zraněn. Zadržený chlapec měl u sebe i jiné zbraně, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který do školy přijel.
12:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie v Libereckém kraji znovu začne s odstřely divočáků

Policie v Libereckém kraji začne v pondělí večer s další fází odstřelu divokých prasat. Cílem odlovu se zapojením policejních odstřelovačů je zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Odlovy začnou v oblasti Rádla na Jablonecku, Vesce a Vratislavic nad Nisou, kde se lovilo už loni na podzim. Lokality proto budou uzavřené vždy v nočních hodinách od pondělní 18. hodiny do čtvrtečních 06:00, naplánované jsou lovy až do 13. února.
před 4 hhodinami

Ryby v rybnících chrání před kormorány led. Rybáři hlídají řeky

Rybářstvím na jihu Čech letos v zimě pomohly mrazy. Led chrání před útoky kormoránů, kteří jinak, když je hladina volná, rybníky drancují. Ptačí predátoři ročně způsobí mnohamilionové škody. Ze zamrzlých rybníků se teď přesunuli na řeky.
před 11 hhodinami

Záchranáři vyjíždějí čím dál častěji. Někde i každé tři minuty

Počet zásahů záchranářů roste skoro ve všech regionech. Důvodů je hned několik, jedním z hlavních je ale stárnutí populace. Rekordní rok má za sebou třeba středočeská záchranka. V největším kraji vloni mířili s majáky k pacientům víc než 160 tisíckrát. V průměru každé tři minuty.
před 11 hhodinami

Policie vyšetřuje nehodu u Horního Dvořiště jako usmrcení z nedbalosti

Policie vyšetřuje sobotní nehodu vojenského historického vozidla u Horního Dvořiště, při které zemřeli dva lidé a osm se zranilo, pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz bude obviněn zřejmě řidič, který nezvládl vjezd na mostek s devítitunovým vozidlem.
včera v 14:13

Převrácení bojového vozidla u Horního Dvořiště zabilo dva lidi a osm zranilo

Dva lidé zemřeli a osm se zranilo při ukázce s vojenskou historickou technikou z druhé světové války. Neštěstí se stalo u Horního Dvořiště u zaniklé obce Svatomírov nedaleko rakouských hranic. Polopásové obrněné vozidlo při přejezdu mostku podle policie zřejmě dostalo smyk a převrátilo se do potoka. Na místě zasahovaly čtyři posádky rychlé zdravotnické služby a dva vrtulníky, informovala mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková. Podle policie byla akce soukromá.
18. 1. 2025

V přerovské chemičce v pátek unikl oxid siřičitý, dle chemičky to nemělo vliv na ovzduší

V přerovské chemičce Precheza, která je součástí koncernu Agrofert, unikl v pátek večer do ovzduší oxid siřičitý. Společnost si není vědoma, že by událost měla negativní vliv na kvalitu ovzduší v Přerově, řekl mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla kvalita ovzduší v Přerově v pátek i v sobotu velmi dobrá.
18. 1. 2025
Načítání...